Gaziantep Sanayi Odamızın Avrupa Birliği (AB) nezdinde yaptığı başvuru sonuçlanmış ve "Antep Baklavası/Gaziantep Baklavası" coğrafi işaret (mahreç işareti) olarak AB'de tescil edilmiştir. Tescil, AB'nin Resmi Gazetesi'nde de önümüzdeki günlerde yayımlanacaktır.
Bu tescil ile, Antep Baklavası her türlü kötüye kullanım, taklit ve çağrıştırmaya karşı AB'de de koruma altına alınmıştır. Antep Baklavamız, üreticiler tarafından tescil belgesinde/ürün şartnamesinde yer alan yöresel üretim tekniklerine uyulması şartıyla üretilebilecektir.
Avrupa Komisyonu uzun süren teknik incelemelerin ardından Antep baklavasını kendine özgü nitelikleri itibarıyla coğrafi işaret olarak tescil ederek koruma altına almıştır. Bu tescil ülkemiz ve özellikle Gaziantep'imizin ekonomisi için önemli bir kazanımdır. Hâlihazırda 170'ten fazla ürünümüz ülkemizde coğrafi işaret koruması altındadır. Yerel ürünler bakımından oldukça zengin olan ülkemizde "Antep Baklavası" gibi AB'de coğrafi işaret tescili mümkün olan birçok ürünümüz mevcuttur. "Antep Baklavası"nın tescili diğer ürünlerimiz için de teşvik edici bir gelişmedir.
Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Sayın Bakanımız Egemen Bağış, "Gaziantep Sanayi Odası’nın başvurusundan sonra süreci yakından takip ettik ve nihayetinde bir zenginliğimizi daha AB’de tescil ettirerek çok önemli bir adım attık. Antep Baklavasının AB tarafından tescil edilmesi esasen Türkiye’nin Avrupa Birliği'ne katacağı zenginliklerin de bizzat AB tarafından tescil edilmesidir. Avrupa Birliği Bakanlığı olarak bu ürünlerimizin AB'de tescili konusunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.
Antep Baklavasının sadece Gaziantep’in değil Türkiye’nin bir zenginliği olduğunu hatırlatan Bağış, Gaziantep Sanayi Odası’nın bu konuda bazı haksızlıkların önüne geçmek adına önemli bir çaba ortaya koymasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Sanayi Odası’na bu hassasiyetlerinden dolayı teşekkür etti.