X
Haberler
Kahramanmaraş'ta "Geleceğin Bürokratları" Projesi Başladı

Published on 19 Kasım 2013 Salı

Kahramanmaraş'ta "Geleceğin Bürokratları" Projesi Başladı

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından koordine edilen Gençlik Programları "Eylem 1.1 Gençlik Değişimleri" kapsamında Kahramanmaraş Valiliği AB, Dış İlişkiler ve Proje Koordinasyon Merkezi tarafından hazırlanan ve kabul edilen "Geleceğin Bürokratları" isimli proje kapsamında Gençlik Değişimi faaliyeti 04.11.2013 tarihi itibariyle başlamıştır.

Kahramanmaraş Valiliği AB, Dış İlişkiler ve Proje Koordinasyon Merkezi koordinatörlüğünde Polonya'nın Varşova şehrinde yer alan Vistula Üniversitesi'nin ortaklığında 12 Türk ve 12 Polonyalı olmak üzere toplam 24 genç katılımcı ile 04 Kasım 2013 tarihinde Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Otelinde faaliyet programı başlamıştır.

Proje kapsamında katılımcı gençler: yaşadıkları bölgedeki gençlerin işsizlik öncesi ve çalışma hayatı sonrası  kişisel, toplumsal, sosyal, kültürel ve ekonomik yönleriyle gelişimlerini sorgulayan anket çalışmaları hazırlayacaklar ve gözlemlerini katılımcı diğer grup gençleri ile paylaşacaklardır. Gençler ülkelerindeki eğitim ve eğitime bağlı iş imkanlarını, işsizlik durumlarını, ülke şartlarına göre iş tercihlerindeki belirleyici unsurları pozitif ve negatif yönleri ile tanıtacak, kamusal alandaki çalışma şartları üzerine paylaşımlarda bulunacaklardır. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev almayan, işsiz ve ekonomik yönden dezavantajlı durumda olan fakat sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak faaliyetlerde bulunan katılımcı gençler çalışmalarını tanıtacak, STK'lar ile kamu kurumları arasındaki bağlantılardan ve kamu kurum ve kuruluşları ile ortak yürüttükleri faaliyetlerden bahsedeceklerdir. Ayrıca proje kapsamında kamu çalışma alanları ve meslek guruplarını tanıtmak üzere kamu kurumlarına ve sivil toplum kuruluşlarına geziler düzenlenecektir.

Proje faaliyetleri kapsamında kamu kurumlarında görevli gençler tarafından meslek hayatlarıyla ilgili bilgilendirme sunumları gerçekleştirilmekte ve kurumlar ziyaret edilmektedir. Bu kapsamda 05.11.2013 tarihindeki programın sabahki bölümünde İngilizce öğretmeni Ümmü KARAOĞLAN, öğretmenlik mesleği hakkında bilgi vererek gençlerin sorularını cevaplamıştır. Öğleden sonraki bölümde ise  Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ziyareti gerçekleştiren gençlere Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet GÜLER ve Şube Müdürü Kürşat BAYAZIT tarafından kurum tanıtımı yapılmış ve soru cevap yöntemiyle gençler bilgilendirilmiştir.

06.11.2013 tarihindeki programın sabahki bölümünde çevik kuvvet polis memuru Muhammed Emin ÖZKALA, polislik mesleği hakkında bilgi vererek gençlerin bu konudaki sorularını cevaplamıştır. Öğleden sonraki bölümde ise İl Emniyet Müdürlüğü ziyaret edilmiştir. Ziyaret esnasında Eğitim Şube Müdürü Dr. Murat GÖZÜBENLİ ve TUBİM İl Temsilcisi Başpolis Memuru Emsal TOPRAK emniyet teşkilatının yapısı ve Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğünün faaliyetleri hakkında katılımcı gençlere bilgi aktarımında bulunmuşlardır. Gençler yapılan sunumları büyük bir ilgiyle izlemiş ve emniyet teşkilatı hakkında çeşitli sorular yöneltmişlerdir.

Emniyet Müdürlüğü ziyaretinin ardından Kahramanmaraş Valiliği’ne geçilmiş ve burada İl AB Daimi Temas Noktası Vali Yardımcısı Dr. Erkan BULGAN ile görüşülmüştür. Fikret Kiraz Toplantı Salonunda gerçekleştirilen görüşmede, gençleri Kahramanmaraş’ta ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını belirten Dr. Erkan BULGAN, ardından Türkiye’nin yönetim sisteminden bahsederek konu ile ilgili gençler tarafından yöneltilen soruları cevaplayarak faaliyet haftası boyunca gençlere başarı dileklerinde bulunmuştur.

07.11.2013 tarihindeki programın sabahki bölümünde Dr. Nihal ANTÜRK, doktorluk mesleği ve sağlık sistemimiz hakkında bilgi vererek gençlerin sağlık sistemimiz hakkındaki sorularını cevaplamıştır. Öğleden sonraki bölümde ise İl Sağlık Müdürlüğü ziyaret edilmiştir.  Ziyaret esnasında İl Sağlık Müdürü Dr. İlker ÇİTİL Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğünün faaliyetleri hakkında katılımcı gençlere bilgi aktarımında bulunmuştur. Daha sonra ise müdürlük binası içerisindeki çalışma birimleri ziyaret edilerek 112 ambulanslarından bir tanesinin sahip olduğu makine ve teçhizat tanıtılmıştır.

Katılımcı gençler programın kalan günlerinde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'ne ve sivil toplum kuruluşlarından Hayat Boyu İlerleme Derneğine ziyaret gerçekleştirilecek ve derneğin koordinasyonunda kurulan Kahramanmaraş Gençlik Evi çalışmaları hakkında bilgi alınacaktır.   

04.11.2013 tarihinde başlayan gençlik değişimi faaliyeti 13.11.2013 tarihinde sona erecek ve yurtdışından gelen katılımcı gençler 13.11.2013 tarihinde Kahramanmaraş'tan ayrılacaklardır.

Detaylar için: http://abburo.kahramanmaras.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=393:gelecein-buerokratlar-genclik-deiimi-balad&catid=38:duyurular  

Sayfa Görüntülenme Sayısı (3271)
Print
Etkinlik Takvimi
«Nisan 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !