X
Haberler

Published on 29 Ekim 2013 Salı

VABpro Çalıştay Basın Duyurusu

 

BASIN DUYURUSU

MOTİVASYON AB’DEN, İHTİYAÇ YERELDEN

Avrupa Birliği Bakanlığı’nın yürütücüsü olduğu “Valiliklerde AB İşleri için Kapasite Oluşturulması Projesi” kapsamında 26 Haziran 2013 tarihinde, Ankara’da pilot illerden gelen İl AB Daimi Temas Noktası Vali Yardımcılarının, İçişleri Bakanlığı ve valilik AB birimi temsilcilerinin katıldıkları “Kapasite Geliştirme Faaliyetleri ve İhtiyaç Analizi Çalışması Çalıştayı” düzenlendi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzkereci Egemen BAĞIŞ konuya ilişkin yaptığı açıklamada: "Türkiye’nin AB yolundaki azmini ve inancını yerelde sürdürdüğümüz projeler ile bir kez daha göstermiş oluyoruz. Proje kapsamındaki 20 pilot ilde gerçekleştirdiğimiz İhtiyaç Analizi Çalışması ile illerimiz AB politikaları ve programları hakkındaki gerçek ihtiyaçlarını ortaya çıkardık. Bu çalışmanın merkezden yürütülen,  yerelden de destek alan AB sürecimize çok önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum." dedi.

“Avrupa Birliği Süreci Yerelde Başlar” yaklaşımı ile yürütülen Valiliklerde AB İşleri için Kapasite Oluşturulması Projesi (VABpro) Eğitim İhtiyaç Analizi Çalışması Nisan-Mayıs 2013 tarihlerinde projenin 20 pilot ili ziyaret edilerek tamamlandı.  Avrupa Birliği Bakanlığı ve Proje Teknik Destek Ekibi uzmanları tarafından gerçekleştirilen ziyaretler sırasında mülakat, anket, bilgilendirme toplantıları ve odak grup toplantıları ile illerin AB konularındaki öncelikli eğitim ihtiyaçları belirlendi. Bu çalışmanın amacı analiz çalışması sonunda ortaya çıkacak ihtiyaçlar ışığında 20 pilot ile yönelik gerçekleştirilecek “Kapasite Geliştirme Faaliyetleri İş Planı”nın oluşturulması ve proje faaliyetlerinin bu ihtiyaçlara göre uygulanması.

Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Mehmet Cangir ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile Merkezi Finans ve İhale Birimi temsilcilerinin de katılacakları VABpro “Kapasite Geliştirme Faaliyetleri ve İhtiyaç Analizi Çalışması Çalıştayı”nın ilk bölümünde Eğitim İhtiyaç Analizi Raporu katılımcılar ile paylaşıldı ve grup çalışmaları ile illerden gelen temsilcilerin raporla ilgili görüşleri alındı. Çalıştayın ikinci bölümünde, katılımcılarla “Kapasite Geliştirme Faaliyetleri Teklif Çağrısı” paylaşıldı. Bu teklif çağrısı ile pilot illerden, proje kapsamında gerçekleştirecekleri faaliyetler konunda fikir üretmeleri ve bunları sunmaları bekleniyor.

Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı kapsamında, Avrupa Birliği’ne katılım sürecinde gerçekleştirilen reformların tam olarak hayata geçirilmesi, takibinin sağlanması ve halk nezdinde AB’ye üyelik sürecinin daha sağlıklı anlaşılabilmesi amacıyla geliştirilmiş olan VABpro  Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından illere yönelik olarak uygulanmış ve uygulanmakta olan diğer projeleri tamamlayıcı nitelikte. Avrupa Birliği Bakanlığı koordinasyonunda 20 pilot ilde (Adıyaman, Aksaray, Amasya, Antalya, Bartın, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzincan, Hatay, Isparta, İstanbul, Kahramanmaraş, Karaman, Manisa, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon ve Yalova) 2 yıl süreyle uygulanacak projenin toplam bütçesi 1.950.000 Avro.

 

Sayfa Görüntülenme Sayısı (4228)
Print
Etkinlik Takvimi
«Haziran 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !