X
Haberler
İTALYAN LEZZETİNDE SEFERİHİSAR BALIĞI

Published on 28 Ekim 2013 Pazartesi

İTALYAN LEZZETİNDE SEFERİHİSAR BALIĞI

Bir diğer öne çıkan ortaklık örneği de, Seferihisar’da bölge balıkçıları ve sektördeki aktörler ile İtalyan meslektaşları arasında yakın çalışmalara imkân tanıyan İtalyan hibe faydalanıcısı sivil toplum kuruluşunun Seferihisar’da gerçekleştirdiği projeydi.

Mustafa Tufan, Seferihisar Sığacık köyünde, 10 yaşından beri yaklaşık 40 yıldır baba mesleği balıkçılıkla uğraşıyor. Bölge halkının temel geçim kaynağını tarım, hayvancılık ve balıkçılık oluştursa da, Tufan, gençlerin artık eskisi gibi bu mesleği çok da tercih etmediğini söylüyor. ‘Balıkçılığı artık neredeyse karın tokluğuna yapıyoruz, çocuklarımız yine okuldan sonra bize yardım ediyor, ağ çekmek, tekne temizliği gibi birçok konuda destek oluyor, balıkçılığı öğreniyor ama denizin hor kullanılmasından mıdır, ekonomik sorunlardan mıdır bilinmez, artık eskisi gibi ağlar dolmuyor, para kazanılmıyor. Böyle olunca da gençler balıkçı olmak istemiyor’ diyen Mustafa Tufan, İtalyan bir sivil toplum kuruluşu olan Ricerca e Cooperazione’nin İzmir Seferihisar’da yürüttüğü diyalog projesinden faydalanan yüzlerce kişiden biri.

Tüm dünyada sivil toplum girişimlerinde etkin bir şekilde yer alan ve birçok başarılı projeye imza atmış olan Ricerca e Cooperazione, Su Ürünleri Derneği ortaklığı ve Seferihisar Belediyesi ile Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi iştirakiyle birlikte yürüttükleri projeye ilk başladıklarında, İtalyan balıkçılar ile Seferihisar balıkçılarını deneyim ve bilgi paylaşımı için bir araya getirmeyi ve Sığacık’ta yer alan balık mezat alanını yenilemeyi planlıyordu. Projenin başlamasıyla, Ricerca e Cooperazione adına proje koordinatörlüğünü yürütecek olan Laura Cicinelli, Seferihisar’a taşınarak proje ekibini kurdu. Seferihisar ve Sığacık’ın günlük yaşantısı içine dahil olan ve yediden yetmişe birçok kişinin dostluğunu kazanan Laura, projenin diyalog hedefine ulaşması için öncelikle bu sürecin bir öğretme değil birlikte öğrenme süreci olduğu gerçeğiyle hareket ettiklerini ve bunun da proje başarısında büyük rol oynadığını ifade ediyor. Mustafa Tufan, proje süresince yürütülen birçok eğitime katılarak farklı fikirler, farklı yöntemler öğrendiklerinden bahsederken, eğitimler sonrasında meslektaşlarından kimilerinin pazarlama stratejisi kimilerininse kooperatifçilik konusunda daha etkin rol almak istediklerini dile getirdi.

İtalya’dan gelen eğitmenlerden kimi zaman pratik ama can kurtarıcı bilgiler de edindiklerini söyleyen Tufan, tuttukları balıkları babadan kalma yöntemlerle sakladıklarını ve bu konuda yetersiz kalındığını ama eğitimler sonrasında strafor gibi oldukça basit bir araç ile balıklarını daha uzun süre saklayabileceklerini öğrendiklerini anlatırken, AB yolunda bir Seferihisar balık markası oluşturmanın heyecanını yansıtıyordu. Tufan, projenin en önemli kazançlarından birini şu sözleriyle dile getirdi: “Karşılıklı yapılan çalışma ziyaretleri sayesinde aslında Avrupa Birliği üye ülkelerinden çok da farklı olmadığımızı gördüm. Ağlarımız aynı, avlanma tekniklerimiz aynı. Ama yine de akıl akıldan üstündür.” Sığacık Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Emin Tanel, proje süresince düzenlenen seminerlerden öğrendiklerini, kooperatif olarak diğer balıkçılara da aktardıklarını ve aktarmaya devam edeceklerini ifade etti. Kooperatiflerinin bilinçli avlanma konusunda zaten hassas davrandığını dile getiren Tanel, kooperatif üyelerinin projeye yönelik izlenimlerini de şu sözleriyle dile getirdi: “Üyelerimiz genellikle projeye çok olumlu baktı. Özellikle mezat yerinin yenilenmesi, hijyen standartlarının artırılmasıyla balıklarını daha iyi fiyatlara satabileceklerine inandılar. Proje sayesinde Seferihisar balığı bir markaya dönüşmeye başladı ve önümüzdeki günlerde de daha farklı pazarlara açılmanın yollarını arayacağız. Bu da yöre halkı için daha iyi kazanç anlamına gelecek. Ayrıca proje sayesinde, İtalyan balıkçılık kooperatifleriyle iyi ilişkiler kurduk ve gelecekte de bu ilişkiler sayesinde hem bilgi hem de ticari alışverişimizi sürdürmeyi hedefliyoruz.”

Sayfa Görüntülenme Sayısı (5683)
Print
Etkinlik Takvimi
«Mart 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
26272829123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !