X
Haberler
AB MÜKTESEBATI KÜÇÜKÇEKMECENİN BALIK TEZGÂHINDA

Published on 25 Ekim 2013 Cuma

AB MÜKTESEBATI KÜÇÜKÇEKMECENİN BALIK TEZGÂHINDA

Sürdürülebilir balıkçılık son yıllarda hem hükümetlerin hem de sivil toplum kuruluşlarının gündeminden hiç düşmeyen bir konu. Doğal kaynakların gelecek nesillere aktarılması için daha dikkatli kullanılması gerektiği gerçeğinden yola çıkan Avrupa Birliği, sınırları içinde hem gerekli kanunların çıkarılması hem bu kanunların uygulanmaya konulması hem de toplumun sürdürülebilirlik konusunda bilinçlendirilmesi bakımından birçok çalışma gerçekleştirdi.


Ülkemizin bu çalışmalardan elde edilen deneyimlerden faydalanması ve bu alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarıyla Avrupalı muadilleri arasında kalıcı bir diyalog geliştirilmesi adına da Avrupa Birliği Bakanlığı’nın 2011 yılında uygulamaya koyduğu Sivil Toplum Diyaloğu-II Projesi Tarım&Balıkçılık Hibe Programı altında yürütülen balıkçılık projeleri önemli çıktılar elde etti. Bunlardan bir tanesi de Küçükçekmece Belediyesi tarafından yürütülen “AB Standartlarının Küçükçekmece Perakende Balık Pazarında Uygulanması Projesi”. Litvanyalı ortaklarıyla geliştirdikleri projeyle Belediye, Küçükçekmece Balık Pazarını AB standartlarında yenileyerek ve satış noktaları kontrol mekanizmaları geliştirerek, Türkiye’de bir ilke imza attı. 10 ay süren ve 145.000 €’luk bütçeye sahip olan proje kapsamında; balıkların sergilendiği kasalardan, balıkçı dükkânlarındaki yıkama tezgâhlarına kadar birçok teknik ekipmanın yenilendiği balık halinde dükkânı olan balıkçılara sürdürülebilir avlanma konusunda da eğitimler düzenlendi.

Ayrıca balık pazarında bulunan 12 dükkân sahibinin de, tüm Avrupa ve dünya çapında yaygın olarak tanınan HACCP gıda güvenliği sertifikası almasına destek olundu. Balıkların sergilendiği kasalardan, balıkçı dükkânlarındaki yıkama tezgâhlarına kadar birçok teknik ekipmanın yenilendiği balık halinde dükkânı olan balıkçılara sürdürülebilir avlanma konusunda da eğitimler düzenlendi. Ayrıca balık pazarında bulunan 12 dükkân sahibinin de, tüm Avrupa ve dünya çapında yaygın olarak tanınan HACCP gıda güvenliği sertifikası almasına destek olundu.

Litvanya’da yer alan Environmental Club Zvejone ile ortak yürütülen proje kapsamında; balıkçılık sektörüyle ilgili başarılı uygulamaları yerinde görmek üzere, balık pazarında çalışan personel/yöneticiler ve balık pazarını denetleyen belediye zabıta, ruhsat ve sağlık personelinden oluşan 24 kişilik bir grup Litvanya’ya çalışma gezisine götürüldü. Şubat 2012 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Balıkçılık Politikaları adlı uluslararası konferansta ise, kamu temsilcilerinden sivil toplum kuruluşlarına, basın örgütlerinden sivil toplum aktivistlerine kadar geniş çaplı katılım sağlandı. Avrupa ve Türkiye’den gelen katılımcılar, sürdürülebilir avlanma konusunda mevzuat ve uygulamalardan, normalden daha önce yakalanan balıkların satışına kadar birçok konuyu farklı grupların temsilcileriyle bire bir tartışma imkânı buldu.

http://www.kucukcekmece.bel.tr/abbalikcilik/brochures.html

www.kucukcekmece.bel.tr

 

Sayfa Görüntülenme Sayısı (5843)
Print
Etkinlik Takvimi
«Mart 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
26272829123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !