Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen İllerimiz AB’ye Hazırlanıyor Programı kapsamında desteklenen “AB Treni Balıkesir’den Geçiyor” isimli proje kapsamında, Balıkesir Valiliği Projeler Koordinasyon Merkezi tarafından 2011 yılında çeşitli proje hazırlama eğitimleri gerçekleştirilmiştir.
Bu kapsamda farklı hibe programları için il çapında çeşitli kurum ve kuruluşların önderliğinde 90’ın üzerinde proje hazırlanmıştır. Sonuçları açıklanan hibe programları arasında Haziran 2012 itibariyle 23 proje fon almaya hak kazanmıştır.