X
Haberler
Avukatlar için Yargı ve Temel Haklar Projesi

Published on 27 Ekim 2013 Pazar

Avukatlar için Yargı ve Temel Haklar Projesi

“Avukatlar için Yargı ve Temel Haklar Projesi” fikri, Bakanlığımız tarafından“İllerimiz AB’ye Hazırlanıyor Programı” kapsamında yürütülmüş olan “AB Yolunda Kırıkkale” projesine dayanmaktadır. Kırıkkale Valiliği ile işbirliği içerisinde yürütülmüş olan projede Kırıkkale Barosu’na kayıtlı 30 avukata Avrupa Birliği sürecinde Yargı ve Temel Haklar konusunda eğitimler verilmiş ve proje başarılı çıktılarla sonuçlandırılmıştır. Projenin başarılı çıktılarının yaygınlaştırılması amacı ile yeni bir proje fikri, “Avukatlar için Yargı ve Temel Haklar Projesi”, Bakanlığımız Proje Uygulama Başkanlığı, Siyasi İşler Başkanlığı ve AB Hukuku Başkanlığı ile işbirliği içerisinde geliştirilerek İngiltere Büyükelçiliği’nin “Avrupa’yı Birleştirme Programı”na sunulmuş ve destek almaya hak kazanmıştır.

Projenin başlangıç aşamasında, Kırıkkale’de uygulanan modüller geliştirilerek, 7 pilot ilde (Konya, Erzurum, Şanlıurfa, Siirt, Kastamonu, Manisa, Trabzon) barolara kayıtlı olan toplam 350 avukata “Yargı ve Temel Haklar” faslına ilişkin eğitimler verilmesi öngörülmekteydi. Eğitimlerin, “Yargı ve Temel Haklar” faslı ile ilgili gelişmeleri ve mevcut durumu analiz eden bir el kitabı, projeye ilişkin bir internet sayfası ve avukatlar ile Bakanlık temsilcilerinin katılacağı bir yurtdışı gezisiyle desteklenmesi planlanmıştı. Proje kapsamında ilk eğitim, 2012 Kasım ayında Konya’da 70’e yakın avukatın katılımıyla gerçekleştirildi. Erzurum’da ve Şanlıurfa’da Ocak ayında düzenlenen ikinci ve üçüncü eğitimlerle ise 190’a yakın avukata ulaşıldı. Siirt’te Şubat 2013’te düzenlenen eğitime, aralarında Batman ve Diyarbakır Barosuna kayıtlı avukatlarında bulunduğu 50’ye yakın avukat katılım sağladı. Mart 2013’te Kastamonu’da düzenlenen programa 70’nin üzerinde, Nisan 2013’te Manisa’da düzenlenen programa ise 60’ın üzerinde avukat katıldı. Böylece, proje başında hedeflenen sayıya beşinci eğitimin sonunda ulaşılmış oldu. 19-20 Eylül 2013 tarihlerinde düzenlenen Trabzon eğitimiyle birlikte 500’ün üzerinde avukat programdan yararlanmış oldu. Ayrıca, Ekim 2012’den bu yana aktif olan internet sayfası ile eğitimler ile ilgili bilgiler ve temel dokümanlar yararlanıcıların ve ilgililerin hizmetine sunulmaktadır. 

Proje etkinlikleri kapsamında 4-8 Kasım 2013 tarihlerinde Londra’da üç günlük bir resmi program doğrultusunda düzenlenen çalışma ziyareti ile avukatların “Yargı ve Temel Haklar Faslı” ile ilgili gelişmeler, Avrupa Birliği hukukunun ulusal düzeyde uygulanması, Avrupa Birliği’ne üye bir ülkede avukatların mesleki statüleri, Avrupa Birliği’nin avukatların mesleki statülerine etkisi ve İngiltere’deki mevcut hukuk sistemi gibi konularda bilgi edinmeleri amaçlanmıştır. Söz konusu çalışma ziyareti, proje paydaşı kurum temsilcileri, Avrupa Birliği Bakanlığı temsilcileri ve seminer düzenlenen illerden kura yoluyla belirlenen yedi avukatın da aralarında yer aldığı 13 kişilik bir heyetin katılımıyla gerçekleşmiştir. Yurtdışı çalışma ziyaretini müteakip projenin son faaliyeti olan Kapanış Çalıştayı, farklı barolardan ve kurumlardan 42 katılımcının iştiraki ile 13 Aralık 2013 tarihinde Ankara’da düzenlenmiştir. Çalıştayda, “Yargı ve Temel Haklar” faslı ile ilgili güncel konular ile katılımcılar tarafından proje ile ilgili konularda yapılan sunum ve bilgilendirmeler, eğitmenler nezaretinde değerlendirilmiş; katılımcılara son oturumda sertifikaları takdim edilmiştir. Ekim 2012’de başlayan proje, çalıştay sonrası gerçekleştirilen bir kapanış yemeği ile tamamlanmıştır. Kapanış yemeğinde yedi ilde düzenlenen seminerlere katkı sağlayan eğitmenlere teşekkür plaketleri sunulmuştur. “Avukatlar için Yargı ve Temel Haklar Projesi”, Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı, Siyasi İşler Başkanlığı, AB Hukuku Başkanlığı, Adalet Bakanlığı ve Türkiye Barolar Birliği işbirliği içerisinde yürütülmektedir.  Projenin gerçekleştirilecek son faaliyet olan kapanış çalıştayı ile Aralık 2013’te tamamlanmıştır. Toplam bütçesi 84.042 GBP olan proje, Avrupa Birliği reform sürecinin yargı boyutuna, yerel düzeyde faaliyet gösteren avukatları da ekleyerek alanında bir ilki gerçekleştirmiştir. Proje faaliyetlerini desteklemek üzere Bakanlığımız bütçesinden de eş finansman sağlanmıştır.

Sayfa Görüntülenme Sayısı (6428)
Print

İndirilebilir Dökümanlar

Etkinlik Takvimi
«Mart 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
26272829123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !