X
Haberler
"STARTUP EU ACADEMY" Projesi Uygulanmaya Başladı

Published on 29 Temmuz 2019 Pazartesi

"STARTUP EU ACADEMY" Projesi Uygulanmaya Başladı

Manisa Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu tarafından hazırlanan ve yazılan “İnovasyon için işbirliği ve iyi uygulamaların değişimi” “KA205 – Gençlik Alanında İçin Stratejik Ortaklıklar” başlığında başvurusu Çekya'da bulunan ortağımız KURO tarafından başvurusu yapılmış ve Çek Cumhuriyeti Ulusal ajansı tarafından kabul edilmiştir. 

Proje Adı: Startup EU Academy, (Avrupa Başlangıç Akademisi)

Proje Referans Numarası: 2019-1-CZ01-KA205-061080

Hibe Başvurucusu: KURO Hradec Kralove z. s. (Çek Cumhuriyeti)

Hibe Eş-faydalanıcı/ları: Manisa Valiligi, Institute Of Entrepreneurship Development (Yunanistan), Centro Internazionale Per La Promozione Dell’educazione E Lo Sviluppo (İtalya), Drustvo Za Razvijanje Prostovoljnega Dela Novo Mesto  (Slovenya)

Süre: 30 ay, 01-06-2019 / 30-11-2021                                                 Bütçe: 149793.00 Avro

Projemizin genel hedefi; 'gençler arasında girişimcilik eğitimini ve sosyal girişimciliği teşvik etme' özel önceliği ile ilgilidir ve asıl amacımız gençleri girişimcilik ve inovasyon metodolojileri konusunda eğiterek e-ticaret geliştirmektir.

Projemizin özel hedefi;  girişimcilik, inovasyon yöntemleri ve e-ticarette kendilerini geliştirmek isteyen herkese açık bir kaynak olarak hizmet verecek web portalımızda hem yüz yüze eğitimler hem de eğitim materyalleriyle e-ticareti kullanabilecek girişimcileri yetiştirmeyi amaçlıyoruz.

Proje Özeti

Son yıllarda ulusal düzeyde gençlik girişimciliğini teşvik etmek için önemli çaba sarf edilmiştir. Artık birçok ülke, gençlik girişimciliğini destekleyen politikalara, özellikle okul sistemindeki eğitim ve becerilerin geliştirilmesi ve eğitim, maddi destek, kışlık danışmanlık hizmetleri, mentorluk ve koçluk gibi çok sayıda hizmet sunan kapsamlı paketlere güveniyor. “AB Başlangıç ​​Akademisi” projesi, genç girişimcilerin performans merdivenini yükseltmelerine yardımcı olduğu kanıtlanmış politika ve programlara bakıyor.

Avrupa'daki işsiz gençler, yeni bir işe başlamayı zor buluyorlar ve çoğu da en başta pes ediyor. Gençlik girişimciliği, işsizliğin azaltılması için gerekli görülmüş ve Avrupa Komisyonu tarafından ekonomik ilerleme için temel olarak tanımlanmıştır. AB Komisyonu Girişimcilik 2020 Eylem Planına göre, Avrupa'nın girişimcilik potansiyelini yeniden belirlemek ve yeni işler yaratmak için daha fazla girişimciye ihtiyacımız vardır.

Ne yazık ki, genç insanlar kendi işlerini kurmak için gerekli bilgi ve becerilere sahip değiller. Beceri ve bilgiye sahip olsalar bile, girişimcilik kendi başına yeterli değildir, şirketin rekabetçiliğinin güçlü bir şekilde dayandığı yeniliklerle birleştirilmesi gerekmektedir [Porter ve Stern, (2001), s.28]. Başarılı bir girişimcilik elde etmek için inovasyon gereklidir, inovasyon oluşturulduktan sonra, yeni bir pazarın açılması çok önemlidir. Bu nedenle, proje girişimcilik, inovasyon ve e-ticaret gibi üç ana sütunu içermektedir ve gençlerin temel yeterlilik ve becerilerinin seviyesini arttırmak ve gençlik çalışanlarının ve organizasyonlarının kapasitesini artırmak için gençlik alanının özel hedeflerini ele almaktadır.

Proje, gençleri AB düzeyinde girişimcilik ve inovasyon metodolojileri konusunda eğiterek Avrupa çapında e-ticaretin geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. AB düzeyinde inovasyon yöntemlerini bilen yeni girişimcileri yetiştirmek, AB düzeyinde girişimcilik ve e-ticaretin sürdürülebilirliğini teşvik etmek, yeteneklerini ve kapasitelerini geliştirmek, Avrupa çapında girişimcilik ruhunu geliştirmek, girişimcilerin katılacağı bir platform oluşturmak gibi belirli hedeflerle eğitim gelişebilir, işbirliği yapabilir ve birlikte büyüyebilir. Proje genel olarak 20 ile 30 yaş arasındaki gençleri, gençlik çalışanlarını ve STK üyelerini hedefliyor. Girişimcilik, yenilikçilik ve e-ticaret konularında farklı uzmanlık ve deneyime sahip kamu kurumlarından STK'lara kadar 5 kuruluş proje kapsamında işbirliği yapmaktadır. Ortak kuruluşlardan 150 kişi hedef kitlemizi oluşturacak ve yaklaşık 2500 kişinin projeden dolaylı olarak faydalanması beklenmektedir.

Proje sonunda yaratılacak dört entelektüel çıktı şöyledir; 1- Ortak ülkelerde girişimcilik, yenilikçilik ve e-ticaret ile ilgili mevcut durumu belirten ÜLKE RAPORLARI, 2- Kendi işini kurmak isteyenlere yardımcı olacak algoritmik ve etkileşimli bir REHBER, 3- AB düzeyinde WEB PLATFORMU; beş ortak ülke dilinde olduğu gibi İngilizcede de olacaktır. 4- Girişimcilik, yenilikçilik ve e-ticaret ile ilgili animasyonlu eğitim materyallerinden oluşan E-ÖĞRENME.

Her ortak ülkeden yaklaşık 10 genç, üç farklı ülkedeki eğitimlere ve çalışma ziyaretleri deneyimine katılacak ve diğer ülkeleri gözlemleme ve bunları kendi gerçeklikleri ile karşılaştırma fırsatına sahip olacaklardır. Öğrenme/öğretme etkinliklerinin sonunda, toplam 30 genç, modern eğitim yaklaşımına göre programlanan yüz yüze eğitimlerle mentorluk/inovasyon, girişimcilik ve e-ticaret konularında bilgi edinmiş olacaktır. Daha sonra seminerler düzenleyecek ve proje temasıyla ilgili deneyimlerini paylaşacaklar. Mentorluk/yenilikçilik, girişimcilik ve e-ticaret konularında eğitim alacak gençler, E-rehber, ülke raporları ve E-öğrenmenin içeriğini oluşturma konusunda aktif olacaktır.

Projenin ana çıktısı olarak - bilgilendirici belgelerin serbestçe indirilebildiği web portalı. Faaliyetin dolaylı olarak denetiminden yaklaşık 18 gençlik çalışanı sorumlu olacak ve gençlik çalışanları tüm proje faaliyetlerini izlemek ve yönetmek için uluslararası toplantılara katılacak. Eğitim ve seminerlerinde gençlere rehberlik ve yardım sağlamaları ve işlerini kurmaları beklenecektir.
Comments (0)Sayfa Görüntülenme Sayısı (430)
Print
Etkinlik Takvimi
«Şubat 2020»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728291
2345678

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !