X
Haberler
Erzincan Valiliği Uyum, Danışma Ve Yönlendirme Kurulu II.Toplantısı Yapıldı.

Published on 20 Mayıs 2016 Cuma

Erzincan Valiliği Uyum, Danışma Ve Yönlendirme Kurulu II.Toplantısı Yapıldı.

2016 YILI  AB UYUM, DANIŞMA VE YÖNLENDİRME KURULU II. TOPLANTISI YAPILDI

 

       Avrupa Birliği (AB) Uyum ve Danışma Yönlendirme Kurulu (UDYK) 2016 yılı II. toplantısı Vali Yardımcısı Sayın Ahmet TÜRKÖZ Başkanlığında önceden belirlenmiş olan gündem maddelerine göre 12.05.2016 tarihinde saat 08.00’da Erzincan Hilton Garden Inn Otel Toplantı Salonunda 20 kişi UDYK üyeleri ile farklı kurumlardan gelen 125 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

            AB İl Daimi Temas Noktası Vali Yardımcısı Sayın Ahmet TÜRKÖZ açılış konuşmasında Ülkemizin AB üyelik sürecinin kararlılıkla devam ettiğini ve illerde yapılan UDYK toplantılarıyla sürecin işleyişi hakkında sağlıklı değerlendirme fırsatının yakalandığını ifade etmiştir. AB Bakanlığı’nın faydalanıcısı olduğu Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) altında finanse edilen "AB Programlarına Katılımın Güçlendirilmesi (Enhancing Turkey's Participation to EU Programmes)" Projesi kapsamında ülkemizde sadece on iki ilde yapılan çalıştaylardan birinin ilimizde de yapılmasından duyduğu memnuniyetini dile getirmiştir. Konuşmasında ülkemizde ve ilimizde AB fonlarının kullanımı ile bilgi vererek, ilimizin proje hazırlama ve uygulama kapasitesinin arttırılmasının önemini vurgulamıştır. Konuşmasını, Avrupa Birliği Bakanlığı’na desteklerinden dolayı teşekkürlerini ifade ederek tamamlamıştır.

      AB Bakanlığı Sosyal Bölgesel ve Yenilikçi Politikalar Başkanlığı Başkanı Sayın Kayhan ÖZÜM yaptığı açılış konuşmasında ülkemizin AB müzakereleri hakkında son durumu hakkında bilgi vermiştir. AB fonları aracılığıyla vatandaşlarımızın, araştırmacılarımızın, KOBİ'lerimizin, üniversitelerimizin ve belediyelerimizin Avrupa çapında oluşturulan toplamda yaklaşık 97 milyar Avroluk kaynağa erişim sağlayabileceğini ve böylece vatandaşlarımız AB'deki muadilleriyle işbirliği yapma, alanlarındaki yenilikleri takip etme ve yeni ülkelere açılma imkanı bulacaklarını belirten Sayın ÖZÜM, çalıştaya olan yoğun ilgiden dolayı Sayın Valimizin nezdinde tüm katılımcılara teşekkürlerini belirterek konuşmasını tamamlamıştır.

      Toplantının ikinci bölümünde ülkemizin katılım sağladığı AB Programlarının (ERASMUS+, UFUK 2020, İşletmelerin ve KOBİ'lerin Rekabet Edebilirliği-COSME, İstihdam ve Sosyal Yenilik-EaSI) hakkında AB Bakanlığı temsilcilerinin yanı sıra, TÜBİTAK, KOSGEB ve Türkiye Ulusal Ajansı temsilcileri tarafından bilgilendirici sunumlar gerçekleştirilmiştir.

      Avrupa 2020 stratejisinin 7 temel eyleminden biri olan Yenilikçilik eylemi çerçevesinde oluşturulan Ufuk 2020 (Horizon 2020) hakkında detaylı bilgi TUBİTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı AB Çerçeve Programları Müdürlüğü’nde görevli uzman Sayın Okan SALDOĞAN tarafından verilmiştir. Sunumunda daha önce uygulanmış projelere yer veren Sayın SALDOĞAN, başvuru süreci ile ilgili bilgilendirme yapmıştır.

      İşletmelerinin rekabet edebilirliğinin ve sürdürülebilirliğinin güçlendirilmesi ve girişimcilik kültürünün teşvik edilmesi ile KOBİ'lerin kurulması ve büyümesi desteklenmesi amacıyla oluşturulan İşletmelerin ve KOBİ'lerin Rekabet Edebilirliği Programı -Competitiveness of Enterprises and SMEs-COSME hakkında detaylı bilgi KOSGEB KOBİ Uzmanı Sayın Esra AKTAŞ tarafından verilmiştir. Sayın AKTAŞ, sunumunda açık çağrılar, proje hazırlık süreci, ortak bulma platformları ve başvuru süreci ile ilgili bilgilendirme yapmıştır.

      1 Ocak 2014 – 31 Aralık 2020 döneminde nitelikli ve sürdürülebilir istihdam, yeterli sosyal korumanın temini, sosyal dışlanma ve yoksullukla mücadele ile çalışma şartlarının iyileştirilmesi hususlarına destek verilmesi amacıyla uygulanacak olan İstihdam ve Sosyal Yenilik Programı-EaSI hakkında detaylı bilgi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Dış Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nda görevli AB Uzmanı Sayın Hülya TEKİN tarafından verilmiştir.  Program kapsamında genel hedef ve amaçlar doğrultusunda çağrılara çıkılmakta olduğunu, her çağrı için spesifik olarak belirtilmiş son başvuru tarihleri esas alınarak, çağrılara başvuru yapılacağını belirten Sayın TEKİN, ortak bulma konusunda Bakanlığın yardımcı olabileceğini ifade etmiş, özellikle başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi vermiştir.

      Bireysel yeteneklerin ve istihdam edilebilirliğin artırılmasının yanı sıra eğitim, öğretim ve gençlik faaliyetlerinin modernize edilmesini hedefleyen Erasmus+ Programı hakkında detaylı bilgi Türkiye Ulusal Ajansı Uzmanı Sayın Abdullah ŞAHİN tarafından interaktif bir sunum ile verilmiştir. Sunumunda, 14.7 milyar Avroluk bütçesiyle 4 milyondan fazla kişiye, eğitim, öğretim, iş tecrübesi ve gönüllü çalışma faaliyetleri altında hareketlilik fırsatı, Eğitim, öğretim ve gençlik çalışmaları yürüten kurum ve kuruluşlara, bu alanlarda günümüzde karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik ortaklık kurma fırsatları sunan, spor alanında karşılaşılmakta olan şike, doping, şiddet ve ırkçılık gibi sorunların da çözümüne katkı sunmayı amaçlayan program kapsamında uygulanan iyi proje örneklerine yer veren Sayın ŞAHİN, ilimizde uygulanabilecek projeler konusunda tavsiyelerde bulunmuştur.

      Toplantıya proje ve AB programları ile ilgili soruların cevaplandırılması önümüzdeki dönemde yeni bir toplantı düzenlenmesi kararıyla son verilmiştir.      

Sayfa Görüntülenme Sayısı (1829)
Print
Etkinlik Takvimi
«Kasım 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !