29 Şubat 2016 Pazartesi günü Ankara'da Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın katılımıyla “AB ve Türkiye arasında Sivil Toplum Diyaloğunun Geliştirilmesi IV Projesi Açılış Etkinliği" düzenlendi.
Toplantıda, Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkan Vekili Emine Döğer ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber’in konuşmalarının ardından katılımcılara seslenen Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır sivil toplumun Türkiye’nin AB sürecindeki önemine ilişkin görüşlerini dile getirerek hibe faydalanıcılarına başarılı bir uygulama dönemi diledi. Daha sonra bir önceki programda proje yürütmüş olan hibe faydalanıcıları, program ile ilgili deneyimlerini aktardı.
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak olarak Katılım Öncesi AB Mali Yardımı kapsamında finanse edilen Program çerçevesinde, AB’de ve Türkiye’de çevre; enerji; tüketicinin ve sağlığın korunması; adalet, özgürlük ve güvenlik; iş kurma hakkı ve hizmet sunumu serbestisi, bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu; işletme ve sanayi politikası; tarım ve balıkçılık ile eğitim alanlarında faaliyet gösteren 206 sivil toplum kuruluşunun ortaklaşa yürüteceği 80 diyalog projesine yaklaşık 11 milyon Avro destek verilmektedir.
Açılış programının ardından etkinlik hibe uygulama ve iletişim eğitimleri ile devam etti.