Manisa ili, AB-Türkiye Şehir Eşleştirme Programı kapsamında İspanya’nın Castilla La Mancha yerel yönetimiyle eşleşti. İspanyol heyet, iki şehir arasında planlanan ortak projelerin gerçekleştirilmesi ve işbirliğinin sürdürülebilmesi için 18 - 21 Eylül 2014 tarihleri arasında Manisa’da çalışma ziyareti gerçekleştirecek.
Castilla La Mancha bölgesel yönetimi ile Manisa Büyükşehir Belediyesi, Manisa Organize Sanayi Bölgesi, ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası önümüzdeki 5 yıl içerisinde ekonomik kalkınma alanında çalışmaların yapılmasını ve bu konuda karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesini planlıyor. Bunun yanında Castilla La Mancha bölgesel yönetimi eğitim, sosyal, tarım, kültür, markalaşma, kentleşme alanlarında karşılık projelerin hazırlanması, iyi örneklerin transferi, adaylık sürecinde kurumsal bilgi desteği gibi konularda Manisa Valiliği ile işbirliği içerisinde çalışacak. AB-Türkiye Şehir Eşleştirme Programı Kapsamında eşleşen iki şehrin de en önemli tarım ürünleri zeytin ve üzüm. Bu ürünlerin organik tarım ile üretilmesi ve karşılıklı yatırım olanakları da değerlendirilecek.
Şehir eşleştirme çalışmaları çerçevesinde İspanyol ortağımız ile Manisa Büyükşehir Belediyesi katı atık yönetimi, kent ulaşımı projeleri konusunda işbirliği çalışmaları yapılacak.