X
Haberler

Published on 19 Aralık 2013 Perşembe

Kahramanmaraş İli 2011 Yılı İkinci AB Uyum Danışma ve Yönlendirme Toplantısı

Kahramanmaraş ili Avrupa Birliği Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu ikinci toplantısı Kahramanmaraş Valiliği Toplantı Salonunda 19 Aralık 2011 tarihinde gerçekleştirildi. Kurul, Kahramanmaraş İl AB Daimi Temas Noktası Vali Yardımcısı Servet GÜNGÖR başkanlığında toplandı.

Avrupa Birliği Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu'nun ildeki önemli görevlerinden birinin hibe programlarına başvuruların nicel ve nitel olarak artmasını sağlayacak tedbirler alınmasını sağlamak olduğu belirtilen toplantıda Kahramanmaraş AB Proje Bürosu tarafından, ilde yürütülen her tür hibe programına ilişkin, projelerin katkıları, kazanımları, etkileri, sorunlar ve çözüm önerilerini tespit etme üzere gerçekleştirilen küçük boyutta bir araştırmanın sonuçları paylaşıldı.  Araştırma sonucunda,  projelerin nicel ve nitel olarak diğer illerle karşılaştırdığımıza yeterli olmadığı, proje hazırlayabilecek yeterli sayıda uzman personelin bulunmadığı, eğitim ihtiyacının bulunduğu, projelerin sürdürülebilirliklerinin sağlanması için gerekli tasarımın yapılmadığı, projede görevlendirilen personelin ücretlendirilmesi konusunda mevzuat engeli olduğu, AB Kuralları ile Türk Mevzuatının proje uygulama sırasında çakıştığı, yabancı dil bilen kişi sayısının az olduğu, ilin gerçek ihtiyacı olan alanlarda projelerin yapılmadığı gibi sorunlar tespit edildi.

Bunun yanı sıra, araştırmadan elde edilen verilere göre, projelerin kurumsal yönetime katkılarının da oldukça yüksek olduğu, yönetimde motivasyonu artıran, ekip çalışmasını güçlendiren, planlı çalışma alışkanlığını kazandıran, sorun çözme becerilerini geliştiren, eğitimde başarıya sağlayan, ekonomik olarak ilimize ekonomik olarak sağladığı katkıların ve farklı kültürleri tanıma ve önyargıları azaltıcı etkileri gibi kazanımları olduğu belirlendi.

Toplantıda, kamu kurumlarından ve STK'lardan proje hazırlayacak nitelikte personelden oluşan ekiplerin oluşturulması; bu ekibin isimleri ve iletişim bilgilerinin Kahramanmaraş AB bürosuna ulaştırılması; projeler duyuruya çıktığı ilk haftasında ekiplerin AB Bürosunca düzenlenecek çalıştaya katılmalarının sağlanması; başvurusu yapılan her projenin özet bilgisinin AB bürosunca hazırlanan formata uygun olarak düzenlenip bildirilmesini içeren kararlar alındı.

AB Projeler Koordinasyon Büro Sorumlusu Nadir YILDIRIM tarafından konuyla ilgili hazırlanan rapor Bakanlığımıza ulaştırılarak ildeki temel sorunlar ve çözüm önerileri paylaşıldı.

Toplantı kurul üyelerine 2011 yılına kadar Kahramanmaraş'ta gerçekleştirilen projeler ve önümüzdeki yıllarda ilana çıkılması muhtemel projeler hakkında bilgi verilerek sona erdi.   

Sayfa Görüntülenme Sayısı (3024)
Print
Etkinlik Takvimi
«Mart 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
26272829123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !