Avrupa Birliği Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu, İl AB Daimi Temas Noktası Vali Yardımcısı Dr. Erkan BULGAN’ın başkanlığında 17 Ocak 2013 tarihinde toplanmıştır.
Kurul Başkanı açılış konuşmalarında, Türkiye-AB ilişkilerinin tarihsel seyrine ve bugünkü geldiği noktalara vurgu yaparak, bu anlamda yapılacak olan kurul toplantılarının önemine değinmiştir.
Daha sonra açık teklif çağrıları hakkında sunumunu yapmak üzere AB Koordinasyon Bürosu sorumlusu Tayfur CAN’a söz vermiştir. Bu bölümde gündem maddelerinin haricinde Eurodesk Temas Noktaları Teklif Çağrısı-2013 hakkında bilgilendirme de yapılmıştır.
Avrupa Birliği Bakanlığı uzman yardımcılarından Aysel ÖNEM, SEI-Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesinin detaylarına ilişkin kurul üyelerine bilgi aktarımı yapmıştır.
Daha sonra ise TKDK İl Koordinatörü Ömer Süha USLU, kurum faaliyetlerine ve yeni gelişmelere ilişkin sunumunu gerçekleştirmiştir.