X
Haberler
Bucaklı Çiftçiler'in Polonya Çalışma Ziyareti

Published on 31 Temmuz 2011 Pazar

Bucaklı Çiftçiler'in Polonya Çalışma Ziyareti

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye ve AB Sivil Toplum Diyalogu-II Tarım ve Balıkçılık Hibe Programı kapsamında Bucak Belediyesi'nin "Pazarlama ve Bilgiye Erişim Konusunda Çiftçi ve Su Ürünleri Yetiştiricilerinin Eğitimi" isimli projesinin faaliyetleri devam etmektedir. 27-31 Temmuz 2011 tarihleri arasında Polonya'da gerçekleşen teknik inceleme gezisine Bucak'ta hayvan yetiştiriciliği ile uğraşan çiftçiler katılmıştır.

 

Bucaklı çiftçiler ilk gün üretici bir firmada incelemelerde bulunmuşlar; firma yöneticileri tarafından heyete kalite standartları, hijyen ve insan sağlığı, gıda güvenliği, pazarlama standartları ve üretim konularında bilgi verilmiştir.

 

Heyet daha sonra olarak bir koyun çiftliğini (Leopold  Krakowski) gezerek işletme sahibinden yem bitkisi üretimi, koyun ve tavşan yetiştirme teknikleri ve kullanılan alet-ekipman konularında bilgi almışlardır. Ardından Bucaklı çiftçiler süt ve besi sığırı yetiştiriciliği yapılan iki işletmeyi daha ziyaret etmişlerdir. Aynı gün Kadın Çiftçi Kulübü'nde Krotoszyn Belediyesi'nce organize edilen "Polonya-Türk Gecesi"ne katılan Bucaklı çiftçiler Polonya'da kırsal alanlarda yaşayan kadınların hayat tarzı, sivil toplum örgütleri bünyesindeki örgütlenme şekilleri ve faaliyetleri hakkında bilgi almışlardır.

 

İkinci gün, heyet üç üretici birliğini (PRO AGRO, KROT AGRO ve KROT PLON) ile bir Tarımsal Kalkınma Ajansını (Tarımın Yeniden Yapılandırılması ve Modernizasyonu Ajansı Krotoszyn Bürosu-ARIMR) ziyaret etmiş; çiftçilere Krotoszyn Bölgesel Ziraat Odası Başkanı tarafından bölgedeki tarımsal kuruluşlar ve faaliyetler hakkında bilgi verilmiştir.

 

Krotoszyn Belediye Başkanı Sayın Julian JOKS ve Bucak Belediye Başkanı Sayın Ramazan AYAZ tarafından düzenlenen basın toplantısında Proje Koordinatörü Doç. Dr. Sayın Ahmet KURUNÇ ve Proje Teknik Danışmanı Doç. Dr. Sayın Hasan AKÇA tarafından katılımcılara proje hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Ardından İngilizce olarak hazırlanan "Bucak Tanıtım Filmi" ve "Bucak Tarımı"nı özetleyen bir slayt gösterisi yapılmıştır.

Sayfa Görüntülenme Sayısı (2081)
Print
Etkinlik Takvimi
«Ekim 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !