X
Haberler
ÇAYCUMA AB İLE TİCARETE HAZIR

Published on 28 Ekim 2013 Pazartesi

ÇAYCUMA AB İLE TİCARETE HAZIR

İhracatın ve uluslararası ticaretin öneminin her geçen gün arttığı bilinciyle çalışmalarını yürüten Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası, Çaycuma’daki KOBİ’lerin de bu süreçte yerlerini almalarını sağlayacak olan önemli bir projeyi yürütüyor.

Belçika Voka Ticaret ve Sanayi Odası ile ortaklaşa yürütülen 127.731,33 Euro’luk bütçeye sahip ve 12 aylık uygulama süresi olan proje ile Çaycuma’da “Dış Ticaret Ofisi” kuruldu ve AB ile ticaret konusunda “AB ile Ticaret Rehberi” basıldı. Projenin sonunda oluşturulacak internet portalı sayesinde de Avrupalı ve Türk firmalar birbirleri ile aracısız irtibat kurabilecekler.

Ülkemizin AB ile ilgili çalışmalardan elde edilen deneyimlerden faydalanması ve sivil toplum kuruluşlarıyla Avrupalı muadilleri arasında kalıcı bir diyalog geliştirilmesi adına Sivil Toplum Diyaloğu AB-Türkiye Odaları Ortaklık Hibe Programı altında yürütülen “Uluslararası Ticaret Hacminin Geliştirilmesi Projesi” ile Çaycumalı firmalar, Avrupa ile ticaret konusunda önemli adımlar atıyor.

Projenin ilk aşamasında, Çaycuma TSO üyesi firmalar, gerçekleştirilen toplantılar ve birebir ziyaretler sayesinde uzmanlar tarafından AB ile ticaret konusunda bilgilendirildi. Firmaların girişimci yönlerini geliştirmeye yönelik bu faaliyetler ile Çaycuma’daki KOBİ’ler, Avrupalı firmaları tanıyarak uluslararası ticaret konusunda daha cesaretli hale geldi.

Projenin ikinci aşamasında, elde edilen bilgilerin diğer firmalarla ve ilgili kuruluşlarla paylaşılması amaçlandı. Çaycuma TSO, bu alandaki deneyimlerini “AB ile Ticaret Rehberi” adı altında bir kitapçıkla derleyerek firmalar için önemli bir başvuru kaynağı oluşturdu. Bu rehber aynı zamanda daha önceki düzenlemeler ve tecrübeler de gözden geçirilerek hem hukuki hem de aktüel açıdan en güncel halde düzenlendi.

Çaycuma TSO, gerçekleştirdiği faaliyetlerin sürdürülebilirliğini sağlamak adına, hizmet binasında bir Dış Ticaret Ofisi kurdu. Ofiste Avrupa Birliği ile ticari bağlantılar kurmak isteyen firmalara danışmanlık hizmeti veriliyor.

Proje ile tanıtım faaliyetleri gerçekleştirildi ve  Türkçe- İngilizce broşürler bastırılarak Çaycuma ile Antwerp’teki KOBİ’lere dağıtıldı. Her iki ortağın da çabalarıyla KOBİ’lerin Türkiye ve Belçika’da ticaret fuarları ve sergileri gibi ticaret etkinliklerine katılım sağlanmaları kararlaştırıldı. KOBİ’lerin bu konudaki duyuruları zamanında alması sağlanacak, katılımları ile ilgili gerekli kolaylıklara ulaşımları için çalışmaları ve katılım organizasyonları gerçekleştirilecektir.

www.ditc.info.tr

www.caycumatso.org.tr


 

Sayfa Görüntülenme Sayısı (6045)
Print
Etkinlik Takvimi
«Temmuz 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !