X
Haberler
Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası'nda ‘Şehir Eşleştirme Zamanı’

Published on 24 Kasım 2020 Salı

Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası'nda ‘Şehir Eşleştirme Zamanı’

Bölgesel ve yerel yönetimler için önemli bir etkinlik olan Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası her yıl Brüksel’de düzenlenmektedir. Bu kapsamda, 7-10 Ekim 2019 tarihlerinde 17. düzenlenen Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası etkinliğinde Türkiye ilk kez temsil edildi ve etkinliğe Türkiye’yi temsilen ‘Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Şehir Eşleştirme Projesi – TWIN’ katıldı.  Proje kapsamında hazırlanan ‘Town Twinning: Connecting Europe and Turkey’ adlı tanıtım ve bilgilendirme standı büyük ilgi gördü.

Avrupa Komisyonu'nun Bölgesel ve Kentsel Politika Genel Müdürlüğü (DG REGIO) ve Avrupa Bölgeler Komitesi (CoR) tarafından düzenlenen Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası, Avrupa ve çevresindeki bölgeleri ve şehirleri bir araya getirerek tüm paydaşlar için benzersiz bir iletişim ve ağ platformu oluşturmaktadır. Geçtiğimiz 16 yıldan beri gerçekleştirilen bu önemli etkinlikte Avrupa Yapısal ve Yatırım Fonlarının (ESIF) uygulanmasına yönelik politikaların öğrenilmesi ve iyi uygulamaların paylaşılması için çalışmalar yürütülmektedir. Bununla birlikte etkinlikte yerel ve bölgesel idareciler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör temsilcileri, uzmanlar, akademisyenler, gazeteciler ve AB kurumları, şehirlerin ve bölgelerin karşı karşıya kaldığı sorunları ve olası çözüm önerilerini tartışmak üzere bir araya gelmektedir.

17. Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası’na 9.000 kişinin üzerinde katılım

7-10 Ekim 2019 tarihleri arasında Brüksel Square Kongre Merkezi’nde 17.’si düzenlenen ‘Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası’na toplamda 9.000 kişinin üzerinde katılım sağlandı. Etkinlik süresince 1000’in üzerinde konuşmacının katıldığı, 200’den fazla gazetecinin yer aldığı, 300’den fazla sunum toplantısı, çalıştay, serginin gerçekleştirildi ve bölgeler/kentler arasında deneyim paylaşımının da sağlandığı çeşitli faaliyetler düzenlendi.

Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası’na Türkiye’den Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı ile birlikte Türkiye Belediyeler Birliği, Vilayetler Birliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü, Şehir Eşleştirme Hibe Programı içerisinden seçilmiş 9 hibe projesinin koordinatör ve eş faydalanıcı kurum temsilcilerinden oluşan bir heyet katılım gösterdi. TWIN Projesi, Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası’nda etkinliklerin gerçekleştiği Square Kongre Merkezi’nde yer alan ‘Agora Village’ sergi salonunda kurulan ‘Town Twinning: Connecting Turkey and Europe’ adlı stant ile yerini aldı.

TWIN Projesi Teknik Destek Ekibi tarafından AB Başkanlığı’nın desteği ve denetimiyle ‘Town Twinning: Connecting Turkey and Europe’ standının görünürlük ve tanıtım malzemeleri için kağıtsız (paperless), bir başka deyişle kağıda basılı ürünlerin kullanılmadığı, etkinlik için tüm malzemeler elektronik formatta hazırlandı. TWIN projesinin, Hibe Programının ve 9 hibe projesinin tanıtım filmleri, sunumları, elektronik afişleri ve diğer promosyon malzemeleri de bu kapsamda hazırlandı. Katılımcıların şehir eşleştirmeye yönelik bilgi ve deneyimlerini geliştirmelerine katkı sağlanması için, Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası kapsamında gerçekleşen 300 adet toplantı ve çalıştay arasından 50’den fazla seçilen oturuma katılım sağlandı.

 ‘Town Twinning: Connecting Turkey and Europe’ standında

• Şehir Eşleştirme Aracının (TT Tool) tanıtılması

• TWIN Şehir Eşleştirme Hibe Projelerinin deneyim paylaşımı (TWIN Experience Sharing)

başlıkları altında çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftasında “Şehir Eşleştirme Aracı (TT Tool) Tanıtıldı

4 gün süren etkinlik boyunca Türkiye’deki ve Avrupa Birliği’ndeki yerel yönetimlerin türü, demografik özellikleri, eşleştirme alanları, geçmişteki ve günümüzdeki mevcut kardeş şehir deneyimleri hakkında geniş bilgilere ulaşılmasını sağlayan ve yerel yönetimler için önemli bir işbirliği aracı olan Şehir Eşleştirme Aracı’nın (TT Tool) tanıtımı yüz yüze görüşmeler ile yapıldı. Ayrıca, ‘Town Twinning: Connecting Turkey and Europe’ standının ziyaretçileri, Şehir Eşleştirme Aracı sistemi hakkında bilgi alarak sisteme kayıt yapma imkanı buldular.

Şehir Eşleştirme Hibe Programından 9 Proje Bilgi ve Tecrübelerini Paylaştı

‘Town Twinning: Connecting Europe and Turkey’ standında hibe projeleri temsilcileri tarafından Türkiye ve Avrupa Birliği arasında gerçekleştirilen şehir eşleştirme çalışmalarının önemi ve edinilen tecrübeler hakkında bilgi paylaşımı yapıldı. Bu bağlamda Geleceğin Akıllı Şehirleri İçin Ortaklık, Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Ortaklık, Akıllı Şehirler İçin Yol Haritası, Sağlık Sporda, Bağlan Hayata, Sürdürülebilir Turizmde Yerel Kalite, Göç Yönetimi İçin Yerel İdarelerin Güçlendirilmesi, Göç Alanında Deneyim Paylaşımı ve Kapasite Geliştirme, Kadınları Güçlendirerek İklim Değişikliğine Dirençli Bir Kent Oluşturmak ve Demokratik Katılım Köprüleri projelerinin koordinatör ve eş faydalanıcı kurum temsilcileri tanıtıcı ve bilgilendirici sunumlar gerçekleştirdi. 

‘Town Twinning: Connecting Europe and Turkey’ standını Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Mehmet Kemal Bozay ziyaret etti.

Etkinliğin birinci gününde, ‘Town Twinning: Connecting Europe and Turkey’ standını Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Mehmet Kemal Bozay ziyaret etti.  Bozay “Türkiye sadece bilgi alan değil, aynı zamanda AB ile bilgi ve tecrübe paylaşabilen nitelikte bir ülkedir.  Bu nedenle yerel yönetimlerde çağdaş bir sisteme geçilmesi için bilgi paylaşımlarının yapıldığı bu önemli haftada TWIN Projesi kapsamında projelerini uygulayan yerel yönetimlerimizin örnek tecrübelerini paylaşmak üzere burada bulunmaları son derece önemlidir.” ifadesinde bulundu.

CNN Türk’te ‘Town Twinning: Connecting Europe and Turkey’

CNN Türk Diplomasi Muhabiri Sena Alkan Aktürk, Avrupa Bölgeler ve Şehir Haftası etkinliğine TWIN projesi ile birlikte katılım sağladı. Aktürk etkinlik öncesinde, Ankara’da Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı, Büyükelçi Faruk Kaymakcı ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Christian Berger ile etkinliğin açılış gününde ise Brüksel’de Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Mehmet Kemal Bozay ile özel röportajlar gerçekleştirdi. CNN Türk ayrıca ‘Town Twinning: Connecting Europe and Turkey’ standında gerçekleştirilen aktiviteleri takip ederek ve katılımcıların görüşlerini alarak ana haber kuşaklarında özel haber niteliğinde yayınlar gerçekleştirdi.

Sayfa Görüntülenme Sayısı (428)
Print
Etkinlik Takvimi
«Ekim 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !