X
Haberler
Aydın’da Ekoturizm Çalıştayı Yapıldı

Published on 1 Şubat 2019 Cuma

Aydın’da Ekoturizm Çalıştayı Yapıldı

 

Aydın’da Ekoturizm Çalıştayı Yapıldı

 

 

Valiliğimizce yürütülmekte olan 2018 Yılı Kültür Turizminin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında GEKA tarafından desteklenen “Aydın İl Tanıtım Projesi”nin Yöresel/Kültürel/Doğal Gezi Rotalarının Belirlenmesi çalışmaları kapsamında, AB ve Dış İlişkiler Bürosu tarafından 30 Ocak 2019 tarihinde Ekoturizm Çalıştayı düzenlendi. 

            Aydın Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen çalıştaya Aydın Vali Yardımcıları M. Hulusi Arat ve Vali Yardımcısı Yücel Gemici eşlik etmişlerdir. 

            Yaklaşık 170 kişinin katıldığı çalıştayda, Aydın’ın ekoturizm potansiyelini önemseyen, konuyla ilgili tüm taraflar biraraya getirilmiştir. Yurt içinden ve dışından çok değerli akademisyenler, sahada ekoturizm deneyimi olan profesyoneller, ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri, muhtarlarımız ve kırsal kalkınmayı hedef alan girişimcilerin katıldığı çalıştay, AB ve Dış İlişkiler Bürosu koordinatörü Reyhan Türkmen’in sunumlarıyla başlamıştır. Aydın İl Tanıtım Projesinin önemli hedeflerinden biri olan Aydın’da kırsal turizmi geliştirmeçabalarından bahseden R.Türkmen, çalıştayın bu hedeflere ulaşmak için önemli bir yol haritası olacağını belirtmiştir. 

            Programın açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı M. Hulusi Arat ise; Aydın turizminin geliştirilmesi için ekoturizm faaliyetlerine önem verdiklerini belirterek, bu vesileyle çalıştaya katılan yerli, yabancı akademisyenlere, diğer katılımcılara ve çalıştayı düzenleyen Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu çalışanlarına teşekkür etmiştir. 

            ADÜ Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Tendü Hilal GÖKTUĞ ise yaptığı sunumda ekoturizm kavramının dünyada ve Türkiye’de nasıl geliştiği, ekoturizm çeşitleri, ülkemizde yapılması gerekenlerle ilgili bilgiler aktarmıştır. 

            Çalıştaya Ankara Nallıhan’dan katılan Kırsal Kalkınma Gönüllüsü Mustafa Bektaş ise sunumunda, Nallıhan ilçesinde ekoturizm faaliyetlerinin nasıl geliştirildiği hakkında bilgiler vermiştir. 

            EKODOSD derneğini temsilen çalıştaya katılan Bahattin Sürücü, Caferli Köyü Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği adına konuşan Nazlı Deniz Kuruoğlu ve Germencik Hıdır Beyli köyünde kurdukları İonya Konuk Evi adına konuşan Sirem Noble ise yaptıkları ekoturizm çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi vermişlerdir.

            İsveç Eko-Eğitim Merkezini temsilen çalıştaya katılan Tahir Jan BABAR, yaptığı sunumda ekoturizmle ilgili dünyada yaşanan gelişmelerden örnekler sunmuştur. 

            Verilen kavhe molasının ardından soru-cevap bölümüne geçilmiştir. ADÜ Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyeleri; Prof. Dr. Çiğdem Kılıçarslan ve Doç. Dr. Bülent Deniz’in de yer aldığı son bölümde katılımcılar, yaşadıkları bölgelerdeki ekoturizm olanakları hakkında konuşmacılara çeşitli sorular yöneltmişlerdir. 

Sayfa Görüntülenme Sayısı (1714)
Print
Etkinlik Takvimi
«Kasım 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !