X
Haberler
YALNIZÇAM KIŞ TURİZMİ MERKEZİ ANKARA’DA TANITILDI (23.01.2018)

Published on 23 Ocak 2018 Salı

YALNIZÇAM KIŞ TURİZMİ MERKEZİ ANKARA’DA TANITILDI (23.01.2018)

Etkinlik Tarihi: 22.1.2018 13:00 - 17:30 Etkinliği aktar

YALNIZÇAM KIŞ TURİZMİ MERKEZİ ANKARA’DA TANITILDI 
 
 
Ardahan’da ki Yalnızçam Uğurludağ Kayak Merkezi’nde uygulanan “Kış Turizmi Altyapısını Geliştirme Projesi” kapsamında yapımı tamamlanarak faaliyete başlayan ve 3 Şubat’ta resmi açılışı gerçekleştirilecek olan Türkiye’nin en modern ve en uzun telesiyej hattının tanıtımı için Ankara’da program düzenlendi.

Programda, Yalnızçam kayak Merkezi’nde faaliyete başlayan Türkiye’nin en modern ve en uzun telesiyej hattı ile kayak pistinin ve mevcut tesislerin tanıtımı gerçekleştirildi.
 
Türkiye'nin Kafkaslara açılan kapısı Ardahan'da Yalnızçam Dağı'na 3 kilometre uzunluğunda telesiyej yapıldı. Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Ardahan Valiliği İl Özel İdaresi tarafından başlatılan ‘Kış Turizmi Altyapısını Geliştirme Projesi' ile gerçekleştirilen çalışmalarla cazibe merkezi haline gelecek olan kent, başta iç pazar olmak üzere sınır ötesinden de çok sayıda turist ağırlamayı hedefliyor. Yılın 12 ayı turizm potansiyeliyle dikkat çeken bölgede 2007 yılında başlatılan çalışmalarla alt yapısı tamamlanan Yalnızçam Kayak Merkezi için hazırlanan ‘Kış Turizmi Altyapısını Geliştirme Projesi'nin tanıtımı 22 Ocak 2018 tarihinde Ankara Grand Hotel'de yapıldı.


Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Oğuz Hamşioğlu, Avrupa Birliği Delegasyonu Temsilcisi Tibor Sztarıcska, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, Ardahanlı işadamları ve çok sayıda davetlinin katıldığı tanıtım toplantısında proje ve Yalnızçam hakkında bilgiler verildi.

"İşadamlarımızı yatırıma bekliyoruz"
Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez, Yalnızçam Kayak Merkezi'nin bugünkü seviyeye gelebilmesi için yaklaşık 50 milyon lira harcama yapıldığını açıkladı ve işadamlarını yatırıma davet etti. Vali Bilmez şunları söyledi. "Bölgenin toplam alanı 2 bin 500 dönüm. Kamu birimleri için gerekli olan alanlar belirlendi ve bunun yanında turizmciler için ihtiyaç duyulan parseller hazırlandı. En küçük parselimiz 5 bin, en büyüğü de 40 bin olarak hazırlandı. Böylesine önemli bir potansiyeli olan kayak merkezimize işadamlarımızın girişimlerini bekliyoruz."

"Bölgenin cazibe merkezi olacağız"
AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay ise şöyle konuştu "Yollarımız açılıyor, tünellerimiz yapılıyor. Bakü, Tiflis, Kars Demiryolu gibi bir avantajımız var. Karadeniz'e ulaşacağımız Sahana tüneli de tamamlandığında Ardahan bölgenin cazibe merkezlerinden biri olacak. Bu proje sayesinde turist anlamında sınır ötesine erişimimiz çok daha kolay olacak" diye konuştu. 

"bölgesel turizm projeleri zincirinin önemli bir halkası"
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Oğuz Hamşioğlu konuşmasında Ardahan-Yalnızçam Kış Turizmi Altyapısının İyileştirilmesi Projesinin, Program kapsamında gerçekleşen bölgesel turizm projeleri zincirinin önemli bir halkası olduğunu ifade etti. Hamşioğlu şunları söyledi ‘'Proje kapsamında kurulan telesiyej hattının yanı sıra mevcut tesislerin işleyişine destek mahiyetinde araç alımları da gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, yapılan telesiyej hattının ve genel anlamda bölgede kış sporları ve kış turizminin tanıtımı için danışmanlık hizmet alımı yapılmıştır.

Proje ile kış turizmi altyapısının geliştirilmesinin yanı sıra, dağ sporları merkezi oluşturulması ve bölge turizminin 12 aya yayılarak bölgenin yıl boyunca ziyaret edilebilecek bir turizm merkezine dönüşmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda Rekabetçi Sektörler Programımız altında gerçekleştirilen Erzurum-Erzincan-Kars Kış Turizmi Koridoru Projesi ile bağlantıların kurulup, Ardahan'ın söz konusu projenin yaratacağı azami katma değerden yararlanması amaçlanmıştır.''
Avrupa Birliği Delegasyonu Temsilcisi Tibor Sztaricska ise Avrupa Birliğinin katılım öncesi mali yardım aracı çerçevesinde sağladığı önemli destekler olduğunu ve ilk dönemde olduğu gibi ikinci dönemde de turizm sektöründen projelerin yer alacağını belirtti.

Projeyi tanıttılar
Konuşmaların ardından İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Anıl Aksel ile projenin teknik yardım takım lideri Nezih İşçi yaptıkları sunumla proje ve Yalnızçam Kayak Merkezi'nin potansiyelini anlattılar. Bölge insanının ‘kar eziyettir' derken şimdi ‘kar nimettir' dediğini anlatan Anıl Aksel, "2007 yılından beri başladığımız projede sahip olduğumuz potansiyelle birlikte dezavantajları avantajlara dönüştürmek için birçok analiz yapıldı." dedi. Projenin takım lideri Nezih İşçi Yalnızçam'ın sadece kışın değil yazın da dağ bisikleti, golf sahası ve trekking için çok elverişli olduğunu;  Çıldır Gölü'ne çok yakın olmasının da büyük bir avantaj sağladığını belirtti.
 
Programın ardından Vali Bilmez, protokol üyeleri ve katılımcılarla yemekte bir araya geldi.

Sayfa Görüntülenme Sayısı (1241)
Print
Etkinlik Takvimi
«Ekim 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !