X
Haberler

Published on 7 Nisan 2017 Cuma

Volfire Projesi Açılış Konferansı ve Tanıtımı Antalya'da Yapıldı

Antalya Valiliği'nin ortak olarak yer aldığı ve organizasyonundan sorumlu olduğu "Gönüllü İtfaiyeciliğin Geliştirilmesi için İtfaiyecilerin Mesleki Eğitim Projesi (VOLFIRE) Açılış Konferansı", Vali Yardımcısı Ekrem Büyükata, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı İbrahim Evrim ve Slovenya Fahri Konsolosu Sedat Peker’in katılımlarıyla 01 Şubat 2017 tarihinde Antalya Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.

"Kahraman İtfaiyeciler" videosu ile başlayan konferansta ilk olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Dairesi Başkanı Ahmet Kısa, VOLFIRE Projesi'nin kısa tanıtımını yaptı ve Antalya Büyükşehir İtfaiyesi hakkında bilgiler verdi. Projenin 2 yıl süreceğini bildiren Kısa, 236 bin Euro bütçeli projeyi 2 yerel, 3 de Avrupalı ortak ile birlikte gerçekleştireceklerini kaydetti. Ahmet Kısa konuşmasında, VOLFIRE projesi ile Antalya’da itfaiye istasyonunun bulunmadığı veya uzakta kaldığı, itfaiye personelinin sayıca yetersiz olduğu yerleşim alanlarına yakın bölgelerde gönüllü itfaiyecilik uygulamasının başlatılarak, belirlenecek gönüllülerin bu alanda yetiştirilmesi ve böylece bu bölgelerde oluşan yangınlar, afet ve acil durumlar karşısında can ve mal kaybının en aza indirilmesi amaçlandığını belirtti. Ayrıca, projeye katılan 3 Avrupa ülkesinin gönüllü itfaiyecilik sistemi incelenerek Türkiye’ye adaptasyonunun sağlanmasını hedeflediklerini söyledi.

Daha sonra projenin Slovenya’daki ortağı Kranj İtfaiyesi (Gasilsko Resevalna Sluzba Kranj) adına söz alan İtfaiye Şefi Matej Kejzar, Avrupa Birliği projesi kapsamında Antalya Büyükşehir Belediyesi ile daha önce yine bir AB projesi yürüttüklerini ve bu projenin de son olmayacağını söyledi. Kejzar, İtfaiyeciliğin Slovenya’da nasıl işlediği hakkında bilgiler verdi ve VOLFIRE Projesi ile güçlü bir ortaklık kurduklarını ifade etti.

Çek Cumhuriyeti İtfaiyeciler Derneği (Ceska Asociace Hasicskych Dustojniku Sdruzeni) adına konuşan İtfaiye Şefi Vladimir Vlcek ise, daha önce de Antalya’da bulunduklarını ve güzel işler çıkardıklarını dile getirdi. Vlcek, Çek Cumhuriyeti'nde itfaiyeciliğin nasıl işlediği hakkında kısa bilgiler vererek, gönüllü itfaiyeciliğin Çek Cumhuriyeti’nde yaygın olduğunu ve VOLFIRE Projesi ile Antalya’da da yaygınlaşacağına inandığını söyledi.

Projenin İrlanda’daki ortağı Mayo Kent Konseyi (Mayo County Council) adına söz alan İtfaiye Şefi Seamus Murphy ise Avrupa Birliği haritası üzerinde İrlanda’nın konumundan bahsederek sözlerine başladı. İrlanda'da itfaiyeciliğin nasıl işlediği hakkında kısa bilgiler veren Murphy, VOLFIRE projesi ile ilgili iyi temennilerde bulunarak konuşmasına son verdi.

Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı İbrahim Evrim ise, VOLFIRE projesi hazırlanma aşamasında emeği geçen Antalya Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinatörü Baki Karaçay’a ve İtfaiye Dairesi Başkanı Ahmet Kısa’ya teşekkürlerini sunarak konuşmasına başladı. Evrim, projenin Antalya’ya çok güzel şeyler katacağını ve yabancı ortaklarımızdan edineceğimiz deneyimler sayesinde Antalya’da gönüllü itfaiyeciliğin gelişeceğini, bu proje ile de binlerce gönüllü itfaiyecilerimizin olacağına inandığını söyledi.

Projenin hazırlanmasını sağlayan ve yerel ortak olarak yer alan Antalya Valiliği adına konuşan Vali Yardımcısı Ekrem Büyükata, Avrupa Birliği ile yürütülen projeleri kamu ve sivil toplum örgütleri ile birlikte hareket ederek geliştirmenin Antalya Valiliği’nin öncelikleri arasında olduğunu vurguladı. Vali Yardımcısı Büyükata, “Bu kapsamda Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Büromuz, ilimizdeki kurumlara AB projelerinin hazırlanması ve yürütülmesi konusunda destek vermeye devam ediyor" dedi ve VOLFIRE projesi ile Antalya’da itfaiye istasyonu bulunmayan yerleşim alanlarında gönüllü itfaiyecilik uygulamasının başlatılmasının, bu bölgelerde oluşabilecek can ve mal kaybının en aza indirilmesinin hedeflendiğini söyledi. AB’deki iyi uygulamalarının Türkiye’ye transferinin sağlanması konusunda VOLFIRE projesinin en iyi projelerden biri olacağına inandığını belirten Büyükata, uygulamanın diğer şehirlere örnek teşkil edeceğini umduğunu dile getirdi.

Konferansın sonunda “Antalya Seni Bekliyor” isimli Antalya Büyükşehir Belediyesi’ nin Antalya'nın tanıtımı için hazırlanan videosu izlendi. Daha sonra gelen misafirler ile düzenlenen kokteyle geçildi.

VOLFIRE projesinin AB Erasmus+ programına başvurusu yapılacak şekilde hazırlanmasına teknik destek veren Antalya Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu, projenin açılış ve kapanış konferanslarının organizasyonu yanısıra, yaygınlaştırma faaliyetleri, proje kimliği ve logosunun oluşturulması gibi faaliyetleri yürütmekle sorumlu.

Sayfa Görüntülenme Sayısı (1849)
Print
Etkinlik Takvimi
«Ekim 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !