X
Haberler
Kahramanmaraş’lı Öğretmenler ve Öğrenciler Litvanya’da Erasmus+ Projesi Toplantısına Katıldı

Published on 9 Mayıs 2016 Pazartesi

Kahramanmaraş’lı Öğretmenler ve Öğrenciler Litvanya’da Erasmus+ Projesi Toplantısına Katıldı

Avrupa Birliği Bakanlığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığının (Türk Ulusal Ajansı) yayınladığı 2014 teklif çağrısına istinaden Kahramanmaraş Oniki Şubat Abdurrahim Karakoç Ortaokulu ve İspanya, Portekiz, Fransa, Yunanistan, Polonya, Litvanya ve İskoçya’dan da birer okulun ortak olduğu “Erasmus+ Okul Eğitimi İçin Stratejik Ortaklıklar Projesi”  kapsamında hazırlanan“ LocalReflections of European Common Cultural Hertages and Values” ( Avrupa Ortak Kültürel Miras ve Değerlerinin Yerel Yansımaları) adlı projenin 5. ulus ötesi çalışma toplantısı ve öğrenme ve öğretme etkinlikleri 01-07 Mayıs 2016 tarihleri arasında Litvanya’nın  “Siauliai” şehrinde  yer alan “ Geguziai Progymnasium” adlı okulun ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıya Abdurrahim Karakoç Ortaokulunda okul Müdürü Fikret ÖZNALÇIN, İngilizce öğretmeni ( Proje Koordinatörü) Recep AKÇAKAYA’nın yanı sıra 6.sınıf öğrencilerinden Elif GÜLER, Ecahan ÇOKKATLI, Mehmet Efe BELİBAĞLI, Emir ŞEN ve Sebiha CİĞER katıldı. Ayrıca toplantı ve etkinlilere diğer ülkelerden de ( Fransa, Yunanistan, İskoçya, Portekiz, Polonya, İspanya Litvanya) çok sayıda idareci, öğretmen ve öğrenci katıldı.
 
01-07 Mayıs 2016 tarihlerindeki etkinlikler kapsamında toplantıya katılan tüm okullar kendi okullarını, şehirlerini ve ülkelerini tanıtan sunumlar yaptılar, tanıtım broşür ve ürünleri dağıttılar. Bu kapsamda, İngilizce öğretmenimiz Recep AKAÇAKAYA başkanlığındaki ekibimiz, Abdurrahim Karakoç Ortaokulunu, Kahramanmaraş’ı ve Türkiye’yi tanıtan sunumlar ve konuşmalar yaptılar. CD, kitap, broşür gibi tanıtım materyalleri dağıttılar. Bunun yanında tüm katılımcı okullar kendi ülkelerindeki sonbahar-kış şenlik ve etkinliklerini tanıtan çalışmalar yaptılar. Bu kapsamda temsilci okulumuz hazırladığı kitapçığı diğer okullara iletti. Ev sahibi Litvanyalı okul sunduğu etkinlikler kapsamında kendi bölgesine ait, halk oyunları, geleneksel müzik, yemek kültürü, folklor ve mimari miras gibi birçok konuda kültürel tanıtım çalışması yaparak yerel kültürlerini yansıttı. Misafir okullarda kendi ülkelerine ait müzik ve halk oyunları çalışmaları sunumu yaptılar. Okulumuz öğrencileri hem halay örnekleri hem de müzik sunumlarıyla ülkemizi temsil ettiler. Yapılan bütün çalışmalar kayıt altına alınarak kitap, CD gibi somut çıktılara dönüştürülecektir. Daha önce Yunanistan, İspanya, Portekiz, İskoçya’da yapılan çalışmaların somut çıktıları paylaşıldı Bunun yanında kafileler içindeki öğrenciler de “öğrenme ve öğretme etkinlikleri” ne katıldılar. Ev sahibi okulun öğrencileri, misafir öğrencilere 5 günlük bir çalışma kapsamında kendi dillerini ve yöresel dansları öğrettiler. Bu çalışma kapsamında öğrencilerin yabancı dil öğrenme bilinci artırılmaya ve onlara yabancı dilin önemi kavratılmaya çalışıldı. Ayrıca bu çalışma, öğrencilere farklı dilleri kabullenmeyi ve onlara saygı duymayı öğretmeyi amaçlamaktadır. Tüm misafir öğrenciler, ev sahibi öğrencilerin evlerinde misafir edildiler. Bu deneyim öğrencilerin bireysel gelişimleri için oldukça katkı sağlayıcı olmuştur. Öğrenciler arasında kalıcı dostluklar, gelecekte kurulacak sağlam ilişkilerin ilk temelleri olacaktır.
 
Bütün bu çalışmalar arasında vakit buldukça kültürel geziler de düzenleyen proje ekibi, Litvanya’nıntarihi, kültürü, eğitim ve sanatını yakından tanıma amaçlı çalışmalar yaptı. Başkent Vilnus, Kleipede ve Nida gibi tarihi ve turistik şehirlerde bulunan çok sayıda saray, müze, park ve galeri gibi Litvanya tarih ve kültürüne ait miras ve değerleri de gezmeyi ihmal etmedi. Çalışmalarını tamamlayan ekibimiz 8 Mayıs 2016 sabahı şehrimize döndü.
Sayfa Görüntülenme Sayısı (2656)
Print
Etkinlik Takvimi
«Ocak 2022»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !