X
Haberler
 Giresun'da Yaşam Koçluğu Eğitimi Başladı

Published on 17 Şubat 2016 Çarşamba

Giresun'da Yaşam Koçluğu Eğitimi Başladı

 

 

Hayat Boyu Eğitim ve Kişisel Gelişim Derneği'nin Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı–Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı Özellikle Kız Çocuklarının Okula Devam Oranlarının Arttırılması Hibe programı kapsamında yürütmekte olduğumuz “Giresun Kızlarını Kazanıyor” adlı hibe projesi kapsamında Yaşam Koçluğu ve Kariyer Rehberliği Eğitimleri 15-20 Şubat 2016 tarihleri arasında üniversitemiz Eğitim Fakültesi salonlarında gerçekleştiriliyor.


Yaşam Koçluğu Eğitimi açılışında konuşan HEGEM(Hayat Boyu Eğitim ve Kişisel Gelişim Derneği) Başkanı ve Proje Yasal Temsilcisi Dr.Rahman ÇAKIR, “Giresun, Kızlarını Kazanıyor” adlı proje ile sivil toplum kuruluşları, yerelde faaliyet gösteren tüm özel ve kamu kurumları arasında ortaklıklar tesis ederek, kız çocuklarının eğitim ve ekonomik hayata katılımlarını artırmayı hedeflemekteyiz.

Bu projeyi, Giresun Üniversitesi H.H.Tekışık Eğitim Fakültesi, Giresun Halk Eğitimi Merkezi ve Giresun Rehberlik ve Araştırma Merkezi ile ortaklaşa yürütmekteyiz. Ayrıca, Giresun Lisesi, Giresun Kale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Giresun Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenim gören kız öğrencilerin okul terk riskini azaltıcı çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

Örneğin, temel branşlarda öğrencilerimize hafta sonu kursları veriyoruz. Dünya’da uygulamaları var ama ülkemizde belki de ilk uygulamalardan biri: liselerde düzenlediğimiz bu kurslarda üniversitemiz eğitim fakültesinde görev yapan öğretim üyeleri, öğretmen olarak görev alıyor.

Yine bugün başlayacak ve 6 gün (42 saat) sürecek olan Yaşam Koçluğu Eğitimleri, ilimizde ilk kez düzenlenen bir eğitim. Bu eğitimlere, İlimizde çeşitli okul ve kurumlarda görev yapan 20 Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğretmen ile üniversitemizde öğretmenlik okuyan 20 kız öğrenciden oluşan 2 grup katılıyor.

Yaşam Koçluğu Eğitimi, öğrencilere mesleki rehberlik, yönlendirme ve yaşam koçluğu anlamında daha fazla destek sağlayabilecek yeterlilik kazandırmak amacıyla gerçekleştirilecektir. Eğitimler, İstanbul’da faaliyet gösteren özel bir eğitim-danışmanlık firmasından alınmakta olup eğitimler, Sayın Selçuk DANIŞMANT ve Feyza Meryem CAN tarafından verilmektedir.

Yaşam Koçluğu, 26 Haziran 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "Koçluğun Uluslararası Meslek Standartları ile Türkiye'de "meslek" dalları arasında yerini aldı.  

Peki kimdir yaşam koçu, ne iş yapar? Yaşam koçu doğru iletişim becerileri kullanarak, çözüm odaklı yol gösteren kişidir. İnsanlara veya kurumlara, daha mutlu, huzurlu ve başarılı bir yaşam elde etmekte yardım eder.

Bir yaşam koçu elinizdeki tüm kartları görür ve elinizdeki bu kartlarla oyunu en mükemmel şekilde oynamanıza ve kimi zaman da oyunun kurallarını değiştirmenize ve daha iyi bir oyun bulmanıza yardım eder.

Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmede size yardımcı rehberdir. Hedef ve başarılarla ilgilenir. Hayal dünyanızı gerçeklerin dünyasına taşır. Bir koç değişim, gelişim, dönüşüm ve "mutluluk" anahtarıdır.

Eğitimler sonrasında, kursiyer öğretmen ve öğrencilerimiz okullarında, pilot okullarda Yaşam Koçluğu uygulamaları yapacaklar. Böylece kız çocuklarına kişisel hedeflerine ulaşmalarında bir yol haritası sunacaktır. Proje süresince kız çocukları ile beraber birçok etkinliğe katılacak ve ortak çalışmalar yürütecek olan koçlar, proje sonunda kız çocuklarının gelişimine katkılar sağlayacaktır.

Biz bu proje süresince okulu bırakmış ve okulu bırakma riski taşıyan kız çocuklarının ailelerine yapılacak ziyaretlerle taraflara çok şeyler kazandırılabileceğini öngörüyoruz.

Proje kapsamında gerçekleştirilecek Aile Eğitimi yoluyla anne babalar çocuklarına beceri ve kavram kazandırma yollarını öğrenebilecekler ve çocuklarıyla ilgili olarak ortaya çıkabilecek sorunları önleme ve çözebilme becerilerine sahip olabileceklerdir.

Sayfa Görüntülenme Sayısı (2473)
Print
Etkinlik Takvimi
«Ağustos 2022»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !