X
Haberler
Aydın İli Avrupa Birliği Uyum, Danışma ve Yönlendirme Toplantısı

Published on 25 Temmuz 2011 Pazartesi

Aydın İli Avrupa Birliği Uyum, Danışma ve Yönlendirme Toplantısı

Avrupa Birliğine Uyum, Dayanışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı, İl Özel İdaresi Toplantı Salonunda Vali COŞ'un Başkanlığında yapıldı. İl Planlama ve Koordinasyon Kurulu Müdürlüğünce organize edilen Toplantıya İlimiz Valisi Hüseyin Avni COŞ'un yanı sıra, ADÜ Rektör Yrd. Prof Dr.F.Ekmel TEKİNTAŞ ve Öğretim görevlileri, Vali Yardımcısı Alp ASLANARGUN,  İl Emniyet Müdürü Tacettin KURT, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim AKTEMUR, İlçe Kaymakamları, Aydın Belediyesi Encümen Üyeleri, Daire Müdürleri, bazı Oda ve derneklerin temsilcileri katıldı. Avrupa Birliğine Uyum, Dayanışma ve Yönlendirme Kurulu çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Yardımcısı Alp ASLANARGUN, daha demokratik ve müreffeh bir Türkiye hepimizin idealidir diyerek, Türkiye ile birlikte Avrupa Birliğinin küresel bir güç olabileceğini vurgulayıp, ülkemizin son yıllardaki performansı ile bölgesinde tarihi, kültürel, ticari bağlarını kullanarak önemli bir güç olduğunu söyledi. ASLANARGUN, bu süreçte yapılan reformları Avrupa Birliği istedi diye değil, kendi insanımızın refahı için yapıldığını, son 10 yılda, 40 yılda yapılmayan siyasi reformlar,  Avrupa Birliği'nin verdiği ivme ile hızla gerçekleştiğini söyledi. 

ASLANARGUN bu ivmenin daha da hızlanması için sadece merkez yönetimin değil onun taşra teşkilatını, yerel yönetimleri ve toplumun tüm kesimlerini de içine alan kapsamlı bir süreç olduğunu, ciddi bir gayret ve koordinasyon gerektiğini ifade etti. Vali Yardımcısı Alp ASLANARGUN, Aydın Valiliğince Avrupa Birliğine Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu oluşturulduğunu belirtirken, bu kurulun üç ayda bir toplantı yapacağını belirtti. Gündemin diğer maddelerine geçilirken Vali COŞ, bu süreçte karşılaşılan sorunlar, varsa  öneri ve çözüm yolları hakkında konuşmak isteyen katılımcılara söz hakkını verdi. 

Katılımcıların ağırlıklı olarak Aydın il genelinde Avrupa Birliği Finansmanından yararlanmak üzere çok az proje üretildiğini, üretilen projelerin birçoğunun da uygun görülmeyip geri çevrildiğini, bunun en büyük etkeninin de iş ortağı olarak yabancı ülkede ikamet eden birilerini bulmakta zorluklar yaşadıklarını belirttiler, katılımcılar ayrıca  Kuşadası ve Söke ilçemizde eğitici toplantıların düzenlendiğini fakat yapılacak olan projeler hakkında halkın anlayacağı bir dilden anlatılması gerektiğini ve ilçelerde yapılan bu faydalı toplantılara her kesimin katılma imkanı olmadığını, İl merkezinde düzenlenmesi halinde katılımın çok daha fazla olacağını ve  dolayısıyla katkısının da artacağını ifade ettiler. 

İlimiz Valisi Hüseyin Avni COŞ, katılımcıları dinledikten sonra Valiliğimizce oluşturulan Avrupa Birliğine Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu'nun,  proje geliştiren kurum veya şahıslara karşılaştıkları sorunlara çözüm bulmak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirtirken, oluşturulan bu kurulun her kesimi içerisine alacak şekilde kurumsallaşması gerektiğine inandığını ifade etti. Vali COŞ,  sunulan projelerin yurt dışında bir ortak gösterilememesini de, bu sorun değil diyerek,  yurt dışında ki vatandaşlarımız ve oradaki sivil toplum kuruluşları ile işbirliğine gidilerek diyalogların  kurulması halinde  bu sorun çözülür dedi. Vali COŞ,  Proje geliştirme de ADÜ akademisyenlerinin de görüş ve  önerilerine büyük önem verdiklerinden, kurulda görev aldıklarını belirterek, uygulanabilir projelerin geliştirilmesinde kim katkı sağlayacaksa desteklerini esirgemeyeceklerini yineleyerek, Aydın için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini söyledi.

Sayfa Görüntülenme Sayısı (1777)
Print
Etkinlik Takvimi
«Kasım 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !