X
Haberler
6-8 Eylül Alanya - Kanarya Muz Üreticileri Eğitim Semineri Gerçekleştirildi

Published on 21 Eylül 2011 Çarşamba

6-8 Eylül Alanya - Kanarya Muz Üreticileri Eğitim Semineri Gerçekleştirildi

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye AB Sivil Toplum Diyaloğu II Tarım ve Balıkçılık hibe programı kapsamında Alanya Muz Üreticileri Birliği tarafından uygulanmakta olan Avrupa Türkiye Muz Bağlantısı projesi kapsamında Eğitim Seminerleri gerçekleştirilmiştir. 6-8 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen seminerde Projenin ortaklarından Kanarya Adaları Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü tarafından muz üretimi konusunda iyi uygulama çalışmaları projenin paydaşlarına aktarılmıştır.

Seminer açılışında Alanya Muz Üreticileri Birliği Başkanı Sn. Hüseyin Güney tarafından Türkiye'de Üretici Birliklerinin genel yapısı ve muz üretimi süreci aktarılmıştır.

Kanarya Adaları Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Direktörü Victor Galan Sauco Kanarya Adalarında uygulanan muz üretim ve hasat teknikleri ile ilgili bir sunum yapmış ve üstünde araştırma yapılan muz üretimi konularının uygulamada verdiği sonuçları anlatmıştır. Ayrıca, Kanarya Adalarında muz üretiminin istatistiki verileri hakkında katılımcıları bilgilendirmiştir. Daha sonra, Kanarya Adaları Muz Üreticileri Birliği Sorumlusu Esther Dominguez Palarea Kanarya Adaları Muz Üreticileri Birliğinin çalışmalarını, üretimden pazarlamaya kadar tüm süreç içinde aldığı rolü, piyasa düzenlemelerindeki etkilerini, vizyon ve hedeflerini kapsayan bir sunum gerçekleştirmiştir. Seminer, projede Tarımsal Danışman ve Eğitim Komitesi Koordinatörü görevini de üstlenmiş olan Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hamide Gübbük'ün ülkemiz muz üretiminde uygulanan teknikler, atılan adımlar ve ulaşılan rakamlarla ilgili sunumuyla sona ermiştir.

Seminerin devam eden günlerinde ‘'Yasal Altyapı'', ‘'Muz Üretimi'' ve ‘'Muz Pazarlaması'' konularını içeren çalıştaylar gerçekleştirilmiştir. Çalıştaya seminer konuşmacıları ilaveten, Alanya Muz Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu, Migros Akdeniz Bölgesi Yaş Meyve-Sebze Satın Alma Müdürü ve yardımcısı, Alanya Belediyesi Hal Müdürü, Meyve Komisyoncuları, İl ve İlçe Tarım çalışanları katılmıştır. Ayrıca seminer kapsamında bahçe ziyaretleri düzenlenmiş ve Alanya Belediye Başkanı ve Kaymakam ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

Seminer sonrasında Alanya Muz Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Güney, Birlik adına, konuşmacılara seramik tabak hediye etmiştir. Seminere Birlik üyelerimizin yanısıra , proje ortağımız olan Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı ve Genel Sekreteri, ALTSO Tarım Komisyonu Başkan ve yönetimi, İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü Çalışanları, Alanya Belediyesi Hal Müdürü ve muz olgunlaştırma tesis sahipleri katılmışlardır. Öğle yemeğini takiben muz bahçeleri ziyaret edilmiştir.

Sayfa Görüntülenme Sayısı (2132)
Print
Etkinlik Takvimi
«Ocak 2022»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !