X
İstanbul Avrupa Birliğine Hazırlanıyor Projesi

İstanbul Avrupa Birliğine Hazırlanıyor Projesi

Proje Adı:

İstanbul Avrupa Birliğine Hazırlanıyor

Faydalanıcı:

Avrupa Birliği Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği

Uygulama Yılı:

2012– Devam ediyor

Bütçe:

400.000 TL

Uygulama Yeri:

İstanbul

Amaç:

“İstanbul AB’ye Hazırlanıyor Projesi” ile İstanbul’da valilik, kaymakamlık ve yerel yönetimlerin AB ile ilgili konularda yeterli bilgi ve kapasiteye sahip olmasına, AB müktesebatının yerel düzeyde doğru ve etkin olarak uygulanabilmesine, yerel yönetimlerin ve yerelde hizmet veren kurumların Türkiye’nin AB’ye katılım sürecini destekler nitelikte hareket edebilmesine ve AB’nin bu süreçte sunduğu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

İçerik:

“İstanbul AB’ye Hazırlanıyor Projesi” Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen BAĞIŞ, İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni MUTLU İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Sayın Kadir TOPBAŞ tarafından 26 Nisan 2012 tarihinde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda imzalanan işbirliği protokolü ile hayata geçirilmiştir.

İstanbul AB’ye Hazırlanıyor Projesi kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler:

* İstanbul ilindeki 39 ilçede AB ile ilgili çalışmaların yürütülmesine destek olmak amacıyla Bakanlık tarafından her bir ilçeden sorumlu bir uzman/uzman yardımcısı görevlendirilmiştir.

* Kaymakamlık ve ilçe belediyeleri personeline yönelik on gün süreli “AB Üyelik Süreci ve AB Hibe Programları” temalı bir eğitim programı düzenlenmiştir.

* Kaymakamlık ve ilçe belediyelerinin, AB üyesi ülkelerdeki muadil kuruluşlar ile ortak çalışmalar yapabilmelerini sağlamak amacıyla “Şehir Eşleştirme Programı” başlatılmıştır.

* Kaymakamlık ve ilçe belediyelerinin AB üyesi ülkelerdeki muadil kuruluşları ile AB müktesebatının yereldeki uygulamalarına yönelik ortak çalışmalar yapabilmelerini sağlamak amacıyla “Şehir Eşleştirme Programı” geliştirilmiş ve İstanbul ilinden gelen 34 başvuru sonucunda belirlenen Bağcılar, Beylikdüzü, Beyoğlu, Gaziosmanpaşa, Güngören, Maltepe, Sarıyer, Şile, Sultanbeyli ve Ümraniye ilçeleri ile yine AB ülkelerinden gelen başvurular sonucu belirlenen yerel yönetimler 22-24 Mayıs 2013 tarihlerinde düzenlenen çalıştayda biraraya gelmiştir. Söz konusu çalıştay sonucunda Bağcılar-Hamm (Almanya), Beylikdüzü-Münih (Almanya), Beyoğlu-Gent (Belçika), Güngören-Pecs (Macaristan), Maltepe-Mainheim (Almanya), Şile-Paggaio (Yunanistan), Sarıyer-Ravenna (İtalya), Sultanbeyli-Elektrenai (Litvanya), Gaziosmanpaşa-Koper (Slovenya) ve Ümraniye-Vilnius (Litvanya) birbirleri ile eşleşmişlerdir. Eşleşen yerel yönetimler 2013 yılının Ekim ayından itibaren karşılıklı çalışma ziyaretleri gerçekleştirilecek ve ortak faaliyet/proje yürüteceklerdir.

Proje Web Sitesi:

http://www.ab.gov.tr/index.php?p=47728&l=1

 

İndirilebilir Dökümanlar

 

Bizi Takip Edin !