18 Temmuz 2018 Çarşamba
 

Basın Duyuruları

Basın Duyurusu

Basın Duyurusu

9 Kasım 2014 Pazar

T.C.

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

BASIN DUYURUSU

 

Avrupa Birliği’nin “Yaratıcı Avrupa” Programına Ülkemizin Katılımına İlişkin Anlaşma imzalandı

Yaratıcı Avrupa Birlik Programına Katılım Anlaşması, ülkemiz adına Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yücel, Avrupa Birliği adına ise Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürü Xavier Prats Monnè tarafından imzalandı. Söz konusu Anlaşma ile ülkemiz 2014-2020 yılları arasında, kültür, sanat ve medya alanlarında uygulanacak olan önemli bir programa katılım sağlamış bulunmaktadır. Böylelikle, 30 Ekim 2014 tarihinde kamuoyuna açıklanan Avrupa Birliği’ne Katılım İçin Ulusal Eylem Planımızın 1. Aşamasında Eğitim ve Kültür Faslı altında yer alan eylemlerden biri yerine getirilmiştir.

Yaratıcı Avrupa Programı toplam 1,46 milyar Avro bütçesiyle, 7 yıl boyunca, kültür, sanat, çeviri, film sektörü ve bilgisayar oyunları sektöründe hibe desteği sağlayacaktır.  Program altında, Avrupa çapında, 300.000 sanatçı ve kültür çalışanına, eserlerinin kendi ülkelerinin dışında yeni kitlelere ulaşması konusunda mali destek sağlanacak. 1000’den fazla Avrupa filmi dağıtım desteği alacak. En az 2500 Avrupa sinemasına finansman sağlanacak. 5500’den fazla kitap ve edebi eser için tercüme desteği verilecek. Ayrıca, kültür organizasyonları faaliyetlerine destek bulacak, profesyonel eğitim alacak, uluslararası alanda çalışma becerisi kazanacak ve kapasitelerini arttıracaktır.

Ülkemizin Programa iştiraki ve bu sayılan aktivitelerde yer alması ülkemizin tanıtımına ve özellikle de Yeni Avrupa Birliği İletişim Stratejisinin uygulanmasına önemli bir destek sağlayacaktır. Yaratıcı Avrupa Programı çerçevesinde kültür ve sanat alanında yıl boyunca çıkılacak çağrılarla sürekli bir hibe desteği imkanı sağlanacaktır.

Basına saygıyla duyurulur.

Sayfa Görüntülenme Sayısı (2816)

Etiketler:
 
© 2014 Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı · Republic of Turkey Ministry For EU Affairs