X
Haberler
28 Haziran 2011 Tarihli 'AB Yolunda Rize' Projesi Açılış Töreni ve İkinci AB UDYK Toplantısı

Published on 31 Mayıs 2012 Perşembe

28 Haziran 2011 Tarihli 'AB Yolunda Rize' Projesi Açılış Töreni ve İkinci AB UDYK Toplantısı

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından finansman sağlanan "İllerimiz AB'ye Hazırlanıyor Programı" kapsamında yürütülen "Avrupa Birliği Yolunda Rize" projesinin açılış töreni ve Rize Valiliği AB'ye Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu 2011 yılı ikinci toplantısı 28 Haziran 2011 tarihinde gerçekleşti.

 

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından finansman sağlanan "İllerimiz AB'ye Hazırlanıyor Programı" kapsamında yürütülen "Avrupa Birliği Yolunda Rize" projesinin açılış töreni ve Rize Valiliği AB'ye Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu 2011 yılı ikinci toplantısı Rize Valisi Seyfullah HACIMÜFTÜOĞLU, Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanı Bülent ÖZCAN ve Rize ilindeki kurum ve kuruluşların üst düzey yöneticileri ve personellerinin katılımıyla 28 Haziran 2011 tarihinde Rize Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleştirildi.

 

Toplantıda konuşan Proje Uygulama Başkanı Bülent ÖZCAN, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından 2010 yılında hayata geçirilen "Valiliklerin AB Sürecinde Etkinliğinin Artırılması Projesi" ile Avrupa Birliği (AB) heyecanı Anadolu'ya yaymak; AB mali yardımlarını yerel düzeyde daha etkin kullanılmasını ve AB müktesebatının benimsenmesi sürecinde edinilen deneyimin yerel düzeyde paylaşılmasını sağlamak; AB üyeliğine ilişkin kamuoyundaki yanlış anlama, önyargı ve yersiz korkuların ortadan kaldırılmasına katkı sağlamak hedefleriyle yola çıkıldığı belirtti.

 

"Valiliklerin AB Sürecinde Etkinliğinin Artırılması Projesi"ne ivme kazandırmak ve valilik AB birimlerinin teknik ve idari kapasitesine destek vermek amacıyla 2011 yılında "İllerimiz AB'ye Hazırlanıyor" adıyla çok yıllı bir program başlatıldığını belirten Bülent Özcan programın detayları, başvuru ve değerlendirme süreci hakkında katılımcılara bilgi verdi.

AB projelerine illerde ilginin yoğun olduğunu ifade eden ÖZCAN şunları ifade etti: "İki il haricinde bütün valiliklerden proje teklifi aldık. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 25 ilimizin projesi uygun görüldü. Bu illerin içerisinde Rize'de yer aldı. Türkiye'nin doğusundan batısına kadar illerimizi bu proje içerisinde değerlendirerek çok kapsamlı bir çalışma yaptık. İllerimizin AB'ye hazırlanması projesi kapsamında bir milyon 250 bin liralık kaynak aktarılacak. İllerimizin proje çalışması sırasında küçükte olsa katkıları olacak. Proje kapsamında AB'nin temel kuralları eğitim çalışmaları ile anlatılacak. Türkiye'nin AB sürecinde nerede olduğunu proje sonrası çok daha iyi görebileceğiz. Farklı projelerle halkın AB sürecine katılımını sağlamayı hedefliyoruz. Yapılan çalışmalarla AB sürecini halka doğru anlatabilmeyi amaçlıyoruz."

Proje Uygulama Başkanı Bülent ÖZCAN, ayrıca, başvurusu devam eden hibe programları ve 2011 yılında duyurusu yapılması planlanan hibe programları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

 

Proje Uygulama Başkanı Bülent ÖZCAN'ın konuşmasının ardından, Rize Valiliği Avrupa Birliği Proje Koordinasyon Birimi koordinatörü Hüseyin ÖZTÜRK tarafından "Rize AB'ye Hazırlanıyor" projesi tanıtıldı.

Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif YILMAZ yaptığı konuşmada Rize Üniversitesi'nin AB projeleri konusunda daha aktif bir rol alması için bir yapılanmaya gidileceğini belirtti.

Son olarak, bir değerlendirme konuşması yapan Rize Valisi Seyfullah HACIMÜFTÜOĞLU, konunun sadece bir projenin kabul edilmesi ya da hibelerden yararlanma olmadığını bunun aslında bir medeniyet projesi olduğunu ifade etti.

 

 

Sayfa görüntüleme sayısı:339

Son güncelleme tarihi: 2012-05-31 17:05:10

Comments (0)Sayfa Görüntülenme Sayısı (1130)

Author: Sinem İçöz

Categories: RizeHaber, RİZE İl Sayfası

Etiketler:

Print
Etkinlik Takvimi
«Eylül 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !