23 Temmuz 2018 Pazartesi
 

Haber Arşivi

«Temmuz 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

Arşiv

Haberler

Ordu’da "İş’de Kadınlar" Projesinin Kapanış Etkinliği Gerçekleştirildi

Published on 11 Ekim 2017 Çarşamba

Ordu’da "İş’de Kadınlar" Projesinin Kapanış Etkinliği Gerçekleştirildi

Vali Seddar Yavuz, Türkiye’de hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi-II Hibe Programı kapsamında yürütülen “İş’de Kadınlar Projesi"nin kapanış programına katıldı.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen programa, Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra ordu İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Ordu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak, İl Defterdarı Kemalettin Işık, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş ve diğer protokol üyeleri ile kadın girişimciler katıldı.

Programda bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, kadınların eğitiminin önemine değindi. Vali Yavuz, Türkiye’de hükümetin özellikle kadın istihdamına, kadına yönelik şiddete ve kadınların daha çok sosyal ve çalışma hayatına katılması için çeşitli düzenlemelere imza attığını hatırlatarak, bu düzenlemeler ile Türkiye’nin Avrupa’nın da ötesine geçtiğini ifade etti.

Kadınların en iyi eğitimi alması gerektiğinin altını çizen Vali Yavuz, “Türkiye’de, kadınların eğitim süreçlerinin dışında kalmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi, kültürel birikimimizdir. Yani yanlış olan bir takım örf ve adetlerimizdir. Dolayısıyla bu tür yaklaşımların tamamının dışına çıkmamız gerekiyor. Biz bu ülkede yaşayan 80 milyon insanı kucaklamalıyız, 80 milyon insanı aynı gözle görmeliyiz. Mezhebi, inancı, etnik kökeni bizi hiç ilgilendirmiyor. Biz sadece vatandaşlarımızı onurlu birer birey olarak bu toplumda yaşatmalıyız” dedi.

 “İNSANLARA MEDENİ CESARET KAZANDIRMALIYIZ”

Vali Yavuz, konuşmasının devamında, insanlara medeni cesaretin kazandırılması gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“İnsanların eğer yetenekleri, becerileri yeterliyse, ama girişimcilik ruhu yoksa, yine istediğinizi elde etmeniz mümkün değil. Dolayısıyla insanlara medeni cesaret kazandırmalıyız.”   

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin de, TSO olarak son dört yılda 12 milyon TL’lik projelere imza attıklarını dile getirdi.

Şahin, bu projeler haricinde 3 Milyon Dolarlık bir projenin de hayata geçirileceğini ifade ederek, “Zaten proje konusunda elimizden geldiğince daha iyisini yapmaya çalışıyoruz. 5 yıl önce proje ekibimizi kurduk. Şuana kadar 12 milyon TL’lik proje hayata geçirdik. Projelerin yanı sıra, fındık ve balda da çeşitli çalışmalar yaptık. Oda binamızı yenileyerek Ordu Ticaret Borsası’nın belki de 150 senelik bina sorununu çözmüş olduk” diye konuştu.

Fatsa Ticaret Odası Başkanı Tayfun ise, projede emeği geçen herkese teşekkür ederek “Bu ülkede kadınların çalışması lazım. Bu projede bunun bir parçası. Böyle bir projeye, kadın istihdamına ve kadın girişimciliğini içeren her türlü projeye ortak olmaktan son derece mutluyuz ve gururluyuz” dedi.

Toplantıda Proje Koordinatörü Özge Atakan, “İş’de Kadınlar Projesi” ile ilgili, Gıda Mühendisi Çikolata Eğitmeni Sevim Dervişoğlu ise, proje kapsamında kadınlara yönelik verilen çikolata eğitimleri hakkında bilgiler verdi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu Ticaret Borsası, Fatsa ve Ünye Ticaret ve Sanayi Odaları, Ordu Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu, Ordu Genç İnovatif Girişimciler Derneği’nin ortaklık ettiği projede, 25-50 yaş aralığındaki kadınlar başta olmak üzere, işsiz bireylerin başarılı bir şekilde topluma entegrasyonu ve iş gücüne katılımları için temel oluşturan beceri ve yetkinliklerinin kazandırılması ve geliştirilmesine katkı sağlandı.
Comments (0)Sayfa Görüntülenme Sayısı (252)

Author: Ordu

Categories: OrduHaber, OrduDuyuru, ORDU İl Sayfası, ANASAYFA

Etiketler:

 
© 2014 Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı · Republic of Turkey Ministry For EU Affairs