23 Temmuz 2018 Pazartesi
 

Haber Arşivi

«Temmuz 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

Arşiv

Haberler

Ordu Valisi Yavuz, Arım Balım Peteğim Projesi Kapsamında Bal Paketleme Tesisi ve Analiz Laboratuvarlarını İnceledi

Published on 11 Ekim 2017 Çarşamba

Ordu Valisi Yavuz, Arım Balım Peteğim Projesi Kapsamında Bal Paketleme Tesisi ve Analiz Laboratuvarlarını İnceledi

Vali Seddar Yavuz, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen 10 Milyon Avro bütçeli “Arım Balım Peteğim” projesi kapsamında inşaa edilen bal paketleme ve analiz laboratuvarlarında incelemede bulundu.
 
Beraberinde, Vali Yardımcısı Ahmet Arık ile birlikte Altınordu ilçesine bağlı Dedeli mahallesinde bulunan Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsünü ziyaret eden Vali Seddar Yavuz, Enstitü kampüsü içinde yapımı tamamlanan ve test üretimine başlanan bal paketleme tesisi ile analiz laboratuvarlarının son durumları hakkında Enstitü Müdürü Feyzullah Konak’tan bilgi aldı.

Enstitü kampüsü içinde 4.700 m2’lik alan üzerine kurulan Bal Paketleme Tesisi’nin tüm ünitelerini gezen ve tüm üretim aşamaları hakkında bilgi alan Vali Seddar Yavuz, Bal Paketleme Tesisi’nin, makine ve ekipman montaj işlemlerinin tamamlandığını ve deneme üretimine başlandığını görmekten dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Bal Paketleme Tesisi bünyesinde kurulan analiz laboratuvarlarında da incelemede bulunan Vali Yavuz, laboratuvarlarda bulunan cihazların işlevleri hakkında Enstitü Müdürü Feyzullah Konak’tan bilgi aldı.

Analiz laboratuvarlarında, Türkiye’deki en gelişmiş analiz cihazlarının bulunduğunu belirten Feyzullah Konak, laboratuvarlarda baldaki kalıntı ve diğer analizlerin rahatlıkla yapılabileceğini söyledi.

Vali Seddar Yavuz, bal paketleme tesisi ve analiz laboratuvarlarında yaptığı incelemenin ardından, Enstitü Müdürlüğüne geçerek, burada çalışmalar hakkında Enstitü Müdürü Feyzullah Konak’tan bilgi aldı.

Arıcılık sektöründe Türkiye’nin bal üretiminde dünyada ikinci konumda olduğunu belirten Feyzullah Konak, Türkiye’de ise Ordu ilinin bal üretiminde birinci sırada olduğu ifade etti. 

1994 yılında kurulan Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü’nün, arıcılık sektöründeki Türkiye’deki tek enstitü olduğunu dile getiren Konak, kurumun idari yapılanması,  fiziki ve personel durumu, yürütülen çalışmalar, gerçekleştirilen projeler, eğitim ve yayın çalışmaları, üretim faaliyetleri, kurumun kısa ve uzun vadeli hedefleri konusunda, Vali Yavuz’a bilgiler verdi.
 
Ziyarette, “Arım Balım Peteğim” Projesi Teknik Destek Bileşeni Takım Lideri Hülya Tetik de, yaklaşık 10 Milyon Avro’luk “Arım Balım Peteğim” projesi kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmalar, bundan sonra yapılacak ve yapılması gereken çalışmalar ve faaliyetler hakkında Vali Seddar Yavuz’a bilgi verdi.
Comments (0)Sayfa Görüntülenme Sayısı (490)

Author: Ordu

Categories: OrduHaber, OrduDuyuru, ORDU İl Sayfası, ANASAYFA, OrduYayınlar

Etiketler:

 
© 2014 Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı · Republic of Turkey Ministry For EU Affairs