23 Temmuz 2018 Pazartesi
 

Haber Arşivi

«Temmuz 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

Arşiv

Haberler

Aydın’da Rekabetçilik ve Yenilikçilik Sektör Operasyonel Programı Tanıtıldı

Published on 7 Haziran 2017 Çarşamba

Aydın’da Rekabetçilik ve Yenilikçilik Sektör Operasyonel Programı Tanıtıldı

Rekabetçilik ve Yenilikçilik Sektör Operasyonel Programı Tanıtıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (AB Mali Programları Dairesi Başkanlığı) tarafında açılan Rekabetçilik ve Yenilik Sektör Operasyonel Program (2014-2020) tanıtımı; Aydın Valiliği AB ve Dış ilişkiler Koordinasyon Bürosu tarafından 26.05.2017 tarihinde Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Bürosu toplantı salonunda yapıldı.

AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon BürosuKoordinatörü Reyhan Türkmen başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Aydın Bilim Sanayi ve Teknoloji İl MüdürüTunay ÇOBAN, Aydın Teknokent AŞ Genel Müdürü Halil Şimşek, Aydın İl Yenilik Merkezi Müdürü Hüseyin Yılmaz, ADÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Görevlileri Aslı Yorulmaz ve Özgür Değirmen, GEKA Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Armağan AYDIN,Aydın Ticaret Borsası temsilcileri Duygu Ödenir Tükel ve Hakan Toker, Aydın Madeni Eşya Demirciler Odası Başkanı Muhammet Ali Künkçü, Tatlıcı-Şekerci Fırıncılar Odası Başkanı Kemal Akdağ, Aydın Ayakkabıcılar Odası Başkanı Ufuk Akay, Aydın Lokantacılara Odası Başkanı Ali Ongan, Aydın Marangozcular Odası BaşkanıSüleyman Algün, Dalama Esnaf Odası Başkanı Mehmet Sözer,Aydın İnşaatçılar Odası Başkanı Alaattin Durmaz ve Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Bürosundan proje görevlileri katıldı.

Toplantıda katılımcılara Rekabetçilik ve Yenilik Sektör Operasyonel Programı hakkında bilgi verilmiştir. Buna göre; (Rekabetçilik Ve Yenilik Sektör Operasyonel Programı)RYSOP’un kapsayıcı stratejisi, 10. Kalkınma planının büyüme stratejisine dayanmaktadır: 2014-2020’de, değer zincirlerinin geliştirilmesiyle imalat sanayiinin geliştirilmesine ve böylece ekonomik büyümeyi sağlayacak ana sektörlerin rekabetçiliğinin artırılmasına, KOBİ’lerin daha iyi bir şekilde finansmana erişimlerinin sağlanmasına ve yeşil girişimcilik de dahil olmak üzere kaynak verimliliğinin artırılmasına katkı sağlamaya çalışmaktadır.

Proje çağrısı aşağıdaki temalar üzerine konumlandırılmıştır.

Bu Çağrı, tam değer zinciri modelinde yer alan mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin – girdi lojistiği, operasyon (lojistiğin organizasyon ve yönetiminde, envanter yönetiminde, bilişim ve iletişim teknolojilerinde, enerjide ve yan hizmetler vb. hususlarda kaynak yönetiminin daha etkili ve etkin kullanımı) çıktı lojistiği, pazarlama ve satış, satış sonrası hizmetler ve destek faaliyetleri (muhasebe, hukuksal mevzular, finans, kalite kontrolü, standartlar, yönetim, süreçler, İK yönetimi, malların edinim yöntemleri, hizmetler vb.) süreçlerini hedeflemektedir.

Temalar, bu proje teklif çağrısı kapsamında finanse edilen projeler için tematik kavramlardır. Bir proje mutlaka bu Çağrı için belirlenen aşağıdaki temalardan en az biriyle ilgili olmalıdır:

1. Yeni pazarlara erişim

2. Sanayinin ithalata olan bağımlılığının azaltılması ve ihracatın artması

3. Yeni ürünler (yenilikçi ürünler)

4. Çıktı lojistiği ve yeni satış yöntemleri

5. Girdi lojistiği ve yeni alım yöntemleri

6. Uzmanlaşma, ağ oluşturma ve işbirliği

7. Akıllı imalat – Endüstri 4.0 (dipnot 4)

8. Maliyet optimizasyonu

9. Kaynak verimliliği

 

Faaliyet Türleri

ü OSB’lerin uzmanlaşması ve yetkinlik geliştirmesi,

ü İmalat sanayiinin daha fazla Ar-Ge yoğun sektörlere dönüştürülmesi,

ü KOBİ’ler, destek kuruluşları (Üniversiteler, Ar-Ge merkezleri, OSB’ler), yatırımcılar ve büyük şirketlerin kendi aralarında ve birbirleriyle ortaklık ve işbirlikleri,

ü Üçlü sarmal modeline (devlet, sanayi, üniversite) dayalı yapıların oluşturulması,

ü İş destek kurumlarının yetkinliklerinin geliştirilmesi,

ü Ortak kullanım tesislerinin kapasitelerinin geliştirilmesi,

ü Endüstri 4.0’a dönüşümün desteklenmesi,

ü Üretici sertifikasyonu, ürün sertifikalandırma, test, standardizasyon, kalibrasyon, akreditasyon, kalite güvence sistemleri ve benzeri faaliyetler için hazırlıklar,

ü Yeni ürün/hizmet tasarımı, teknik şartnameleri hazırlıkları vb.,

ü Yeni malzemelerin kullanımı,

ü Ortak teşebbüsler için ağ oluşturma (dernekler, kümeler, kooperatifler vb.),

ü Yeni dağıtım kanalları, yöntemleri, e-ticaret vb.,

ü Markalaşma,

ü Bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımı (tasarım, yazılım yönetimi, örnek: Kurumsal risk yönetimi uygulamaları),

 

Proje çağrısı ile ilgili yapılan açıklamalardan sonra kurum ve sektör temsilcilerinin görüşleri alınmış, olası proje fikirleriyle ilgili görüş alışverişinde bulunulmuştur. Toplantı sonunda Rekabetçilik ve Yenilik Sektör Operasyonel Programı proje çağrısının kamuoyuyla paylaşılması için konuyla ilgili tüm kurum-kuruluşlarla ve diğer sektör temsilcileriyle de toplantılar yapılmasına dönük karar alınmıştır.

Comments (0)Sayfa Görüntülenme Sayısı (443)
 
© 2014 Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı · Republic of Turkey Ministry For EU Affairs