X
Aydın’da Tarih, Efeler Konağı’nda Kültür Sanat ve Turizme Açıldı

Published on 7 Haziran 2017 Çarşamba

Aydın’da Tarih, Efeler Konağı’nda Kültür Sanat ve Turizme Açıldı

Tarih, Efeler Konağı'nda Kültür Sanat ve Turizme Açıldı

Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Bürosunun yardımlarıyla hazırlanan GEKA (Güney Ege Kalkınma Ajansı) tarafından desteklenen, Efeler Belediyesi tarafından yürütülerek tamamlanan Efeler Konağı Restorasyon Projesi tamamlandı.

26.05.2017 tarihinde Aydın’nın Köprülü Mahallesinde yapılan törenle Efeler Konağı hizmete açıldı. Açılışa Aydın Vali Yardımcısı Alper Faruk Güngör, Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, CHP İl Başkanı Bayram İnci ve Efeler Kent Konseyi Başkanı Tuncay Erdemir, Veysipaşa- Köprülü mahalleleri muhtarı Murat Aksoy’un yanı sıra çok sayıda misafir katıldı.

Açılış öncesi kısa bir konuşma yapan Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan şöyle konuştu.  ‘’Efeler ilçemize böylesi güzel bir konağı kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İlçemizde savaş sonrası Ermeni ve Yunanlılardan kalma pek çok eski binalar var, 250 tanesi Anıtlar Kurulu tarafından tescil edilmiş durumda. Bir çok binamız maalesef yıllardır atıl halde durmakta, biz Efeler Belediyesi olarak bu eski yapıları restore ederek halkımızın ve turizmin katkısına sunmaya çalışıyoruz. Bugün burada açılışını yaptığımız bu ve bunun benzeri olan yapılar savaş zamanında çok büyük hasarlar görmüş. 1928 yılında Macaristan ile yapılan bir anlaşmayla savaşta yıkılıp, yakılıp, viran hale gelen bu eski yapılar aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş. Fakat geçen yılların ardından bu binalar kullanım dışı kalmış pek çoğu şimdiye kadar virane atıl bir durumda kalmış. Şimdi biz Efeler Belediyesi olarak bu binaların bir çoğunu satın alarak restorasyonlarını yaparak halkımızın hizmetine sunuyoruz.’

Aydın Valiliğimizinde ortak olduğu ‘Tarih, Efeler Konağı'nda Kültür Sanat ve Turizme Açılıyor’ projesi hakkında kısa bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz :

Projenin Adı                      : Tarih, Efeler Konağı'nda Kültür Sanat ve Turizme Açılıyor

 

Projenin Tarihi                  : (24 Ay)

Proje Koordinatörü          : Efeler Belediyesi

Proje Ortakları                 : Aydın Valiliği

Projenin Bütçesi               : 707.867 (Toplam Bütçe) Efeler Belediyesinin projeye koyması gereken eş finansman 176.966

Proje Programı                 : Alternatif Turizm Altyapısı Mali Destek Programı

Projenin Hibe Kaynağı    : GEKA (Güney Ege Kalkınma Ajansı)

Projenin Çıktıları             : Efeler Konağı’nın restore edilmesi ve turizme açılması.

 

Proje Açıklaması              :

 

Türkiye 2023 Turizm Strateji Belgesi ve TR32 Bölge Planı içinde de belirtildiği üzere ülkenin ve bölgenin de öncelikleri içinde turizmin çeşitlendirilmesi, gelir düzeyi yüksek turistlere yönelik hizmetlerin artırılması, turizmin dört mevsime yayılması yer almaktadır. Buna göre; Türkiye turizminin varış noktası odaklı ve çok fonksiyonlu olarak geliştirilmesi; Turizmde ürünün çeşitlendirilerek sezonun bütün bir yıla yayılması; Yurt içi ve yurt dışı tanıtım ve pazarlamanın etkin kılınması; Yöreye özgü farklı turizm türlerinin birbirine entegrasyonunu sağlayarak çeşitli turizm imkanlarının bulunduğu turizm kentlerinin oluşturulması. Bu projede de Aydın turizminin sadece sahil şeridi olarak bilinmesinin yanında kültürel turizmi canlandırmak ve tanıtmak amacıyla Aydın'da bulunan Efeler Konagı'nı restore etmek amaçlanıyor. Bu mekânda Aydın'ı turistlere tanıtmak, bunu yaparken Aydın'ı tanıtıcı el sanatları, kültürel ögeleri yansıtan hediyelik eşya ve yöresel lezzetleri turizme bütünleştirilmesi sağlamak projenin temel hedeflerindendir.

Bunun için seçilen tarihi Efeler Konağı mekan olarak Aydın'ın Turistik olarak en merkezi

Yerindedir. Etrafında Ilin en çok ziyaret edilen Nasuh Pasa Külliyesi, Nasuh Pasa Cami, Cihan OgluCami, Cihan Oglu Külliyesi ve diger tarihi dokular vardır. Üç yol agzında bulunmaktadır.

Projemizdeki genel hedefe ulaşmak amacıyla Efeler Konağı’nın restorasyonunu sağlaması, el

sanatlarına yönelik merkez haline getirmesi, binanın alternatif turizm hizmetinde ön plana geçirmesi, faaliyetlerin kitle iletisim veya sosyal medya tanıtılması planlıyor.

 

Comments (0)Sayfa Görüntülenme Sayısı (538)

Author: Aydın

Categories: SLIDER, VABPro, Aydın, AydınHaber, AYDIN İl Sayfası, ANASAYFA

Etiketler:

«Ağustos 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !