X
Haberler
Ardahan Valiliği Genişletilmiş ABUDYK 2012 Yılı II Dönem Toplantısı ve 9 Mayıs AB Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.

Published on 22 Mayıs 2012 Salı

Ardahan Valiliği Genişletilmiş ABUDYK 2012 Yılı II Dönem Toplantısı ve 9 Mayıs AB Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.

Etkinlik Tarihi: 22.5.2012 Etkinliği aktar

Ardahan Valiliği Genişletilmiş Avrupa Birliği Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu 2012 Yılı II Dönem Toplantısı Yapıldı.


Ardahan Valiliğimiz Genişletilmiş Avrupa Birliği Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu 2012 yılı II dönem toplantısı ve 9 Mayıs Avrupa Birliği Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

9 Mayıs Avrupa Birliği Günü kutlama programı kapsamında İl Avrupa Birliği Daimi Temas Noktamızca 9 Mayıs 2012 Çarşamba günü Valiliğimiz giriş katında bir AB tanıtım ve bilgilendirme stant oluşturularak iki (9-10 Mayıs) gün boyunca günle ilgili tanıtım materyalleri kullanılarak bilgilendirme yapıldı. 

Ardahan Valiliği İl Avrupa Birliği Daimi Temas Noktamız' ca kurulan AB tanıtım standımızda Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından gönderilmiş olan tanıtım filmleri dönüşümlü olarak yayınlatılması yanı sıra standı ziyaret eden gerek valilik personellerimize gerekse vatandaşlarımıza günle bilgi verilerek broşür ve kitapçık dağıtımı yapıldı.     

Avrupa Birliği İletişim Stratejisi çerçevesinde bir sivil toplum etkinliği olarak değerlendirilen Klasik Otomobil Rallisi, 14 ülkeden toplam 111 takım 666 yarışçının katılımı ile gerçekleştirilmiş olan yarış 9 Mayıs 2012 Çarşamba günü ilimizden geçmiş olup Ardahan Valiliği İl Avrupa Birliği Daimi Temas Noktası Vali Yardımcısı Sayın Kadir Taner ESER’  Çıldır Kaymakamımız Sayın Çevat ÇELİK tarafından Çıldır ilçemizde karşılanarak yarışçılara ikramda bulunulmuş ve Sayın Vali Yardımcımız Kadir Taner ESER Klasik Otomobil Rallisi Türkiye Sorumlusu Sayın Nadir SERİN’ e plaket sunulmuştur.

Ardahan Valiliği İl Avrupa Birliği Daimi Temas Noktamız 9 Mayıs Avrupa Birliği günü kutlama programı kapsamında Ardahan Valiliğimizin Genişletilmiş Avrupa Birliği Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu toplantısı 21.05.2012 tarihinde saat 10:30 da Valilik toplantı salonumuzda gerçekleştirildi.

Program 21.05.2012 Pazartesi günü saat 10:00 da Sayın Valimiz Mustafa TEKMEN Avrupa Birliği Daimi Temas Noktası Vali Yardımcısı Sayın Kadir Taner ESER, (İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Görevlisi) Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Avrupa Birliği Takım Üyesi Sayın Dr. M. Can BAYDAROL, Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Daire Başkanlığı Uzman Yardımcısı Sayın Oktay ERCAN, Ardahan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın Mete ÖZDEMİR, Ardahan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Orhan SÖYLEMEZ katılımıyla Valilik hizmet binamızın 3 katında oluşturulan İl Avrupa Birliği Daimi Temas Noktası ofisinin açılışı ile başladı ofisin açılışını Sayın Valimiz Mustafa TEKMİN ile AB Takım Üyesi Sayın Dr. M. Can BAYDAROL tarafından yapıldı.

9 Mayıs Avrupa Günü Kutlama programı kapsamında aynı gün Genişletilmiş Ardahan Avrupa Birliği Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu toplantısı Sayın Valimiz Mustafa TEKMEN’ nın başkanlığında Avrupa Birliği Daimi Temas Noktası Vali Yardımcısı Sayın Kadir Taner ESER. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Avrupa Birliği Takım Üyesi Sayın Dr M. Can BAYDAROL Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Daire Başkanlığı Uzman Yardımcısı Sayın Oktay ERCAN Ardahan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın Mete ÖZDEMİR Ardahan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Orhan SÖYLEMEZ ile ilimizdeki çeşitli kurum ve kuruluş temsilcileri ile Sivil Toplum kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla saat 10:30 da’ Valiliğimiz Toplantı salonunda düzenlenmiştir.

Toplantı’ Sayın Valimiz Mustafa TEKMEN’ nın konuşmalarıyla başladı Sayın Valimiz konuşmalarında Valimizin, yurt dışında katıldığı toplantılarda da ‘Avrupa Birliği Türkiye'nin katkısı olacağını’ dile getirdiğini vurguladı. Konuşmasında Avrupa Birliği normlarına değinen Valimiz, Avrupa Birliğinin en gözle görülen katkısının proje geliştirmeyi yerleştirmesi olduğunu ifade etti.

Toplantıda Avrupa Birliği Takım Üyesi Sayın Dr. M. Can BAYDAROL’ nu Türkiye-AB Müzakere Süreci hakkındaki sunumunda Türkiye'nin AB ile ilişkisinin 1959'dan buyana devam ettiğini belirterek, o dönemlerde kurulan ilişkinin bugün aynı şekilde devam etmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Geçen süre içerisinde dünyadaki bütün stratejik algılamaların değiştiğini, Türkiye'nin artık dünyanın ekseninin kaydığı bir coğrafya içerisinde olduğunu ifade eden Baydarol, AB'nin çok ciddi ekonomik ve siyasi krizler içerisinde bir süreç yaşadığını dile getirdi.

Baydarol, "Bana göre, AB özellikle 90'lı yıllarda Türkiye yerine tercihini eski merkez ve doğu Avrupa ülkelerinden yana koyarken, büyük bir stratejik hata yaptı. Ve kendi dertlerini arttıracak ülkelere öncelik verirken, esas dertlerini çözecek olan Türkiye'yi süreçten dışladı. Şimdi bu görüntü altında hala geçmiş takıntıları görüyoruz" diye konuştu.

"Türkiye'nin önemi idrak edildikçe, Türkiye'nin AB'ye katılması söz konusu olmayacaktır. Aksine 'acaba Türkiye AB'ye katılmak istiyor mu-' tartışmalarının yer alacağı bir gündemle karşı karşıya geleceğimizi düşünüyorum" diyen Baydarol, Fransa'daki siyasi değişime fazla iyimser bakılmaması gerektiğini söyledi.

Baydarol, "Önemli olan Fransa'nın hükumet başkanlarının değişmesi değil, devlet politikalarının değişmesidir. İşte o devlet politikalarının değişmesi için de Türkiye'nin stratejik ve daha incelikle anlatımlara ihtiyacı olabileceği kanaatindeyim" diye konuştu.

Ardahan Genişletilmiş Avrupa Birliği Uyum Danışma ve Yönlendirme kurulumuza katılan Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Daire Başkanlığı Uzman Yardımcısı Sayın Oktay ERCAN’ ise Avrupa Birliği Mali Yardımları hakkındaki kurul üyelerine bilgi vererek toplantı tamamlanmıştır.

Comments (0)Sayfa Görüntülenme Sayısı (1011)

Author: Ardahan

Categories: ArdahanHaber, ArdahanDuyuru, ARDAHAN İl Sayfası

Etiketler:

Print
Etkinlik Takvimi
«Eylül 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !