X

Geri...
“Prensesim” Projesi

“Prensesim” Projesi

8 Aralık 2015 Salı

“Prensesim” Projesi

Proje Ortakları: Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Hibe Sözleşmesi Faydalanıcısı: Sivas İl Özel İdaresi

Proje Süresi: 12 Ay

Proje Bütçesi: 156.273,00 Avro

Faaliyet Yeri: Sivas

Projenin Genel Hedefleri:

Sivas merkezde yapılan yerel kampanya kapsamında kız çocukların okulu terk etmesini önlemek amacıyla verilen eğitici eğitimleriyle okul idarelerinin ve öğretmenlerin kapasiteleri artırmak; öğrenciler ve aileleri bilgilendirme seminerleriyle örgün eğitime / ortaöğretime devam konusunda ikna etmek amaçlanmıştır.

Projenin Somut Çıktıları:

·         20 okulda yaklaşık 320 idareci ve öğretmene özellikle kız çocukları olmak üzere tüm çocukların okul bırakma oranlarının düşürülmesi için eğitimler verildi

·          2.000 8.sınıf öğrencisi ve ailesine eğitimin önemi anlatıldı

·          200 aile ile görüşüldü

·          2.000 adet tanıtım broşürü, 4.000 adet bilinçlendirme broşürü, 300 adet bilinçlendirme afişi, 300 adet eğitim afişi (6 farklı tasarım), 1.000 adet klasör dosya, 1.000 adet bloknot, 3.000 adet tişört, 3.000 adet şapka, 1.000 adet kalem, 500 adet çanta içerisinde dağıtılarak yerel bir kampanya düzenlendi.

 

 

Özellikle Kız Çocuklarının Okullulaşma Oranının Artırılması Projesi Hakkında Genel Bilgi

Avrupa Birliği tarafından İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında finanse edilen bir operasyon olan “Özellikle Kız Çocuklarının Okullulaşma Oranlarının Artırılması Operasyonu” Mayıs 2011-Temmuz 2013 tarihleri arasında Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda uygulanmıştır.

“Özellikle Kız Çocuklarının Okullulaşma Oranının Artırılması Projesi”  Genel Hedefi;

AB uyum sürecinde kadına yönelik pozitif ayrımcılık kapsamında, sosyal ve ekonomik hayatta kadının daha fazla rol almasını sağlayan politikalar doğrultusunda; “eğitimin kalitesinin artırılmasını, eğitim ve iş piyasası arasındaki bağın güçlendirilmesini ve özellikle kızların eğitime her düzeyde katılım oranlarının artırılmasını sağlamaktır.

“Özellikle Kız Çocuklarının Okullulaşmasının Artırılması Hibe Programı”,  bütçesi toplam 10 milyon Avro tutarındadır. Program kapsamında 16 pilot ilde 17 adet hibe projesi yürütülmüştür.

Hibe Projeleri kapsamında toplam;

·         16.616 hane ziyaret edildi

·         218 kız çocuğu açık ilköğretime, 2.270 kız çocuğu açık liseye, 326 kız çocuğu açık meslek lisesine kayıt edildi

·         1.462 kız çocuğu/kadın meslek ve beceri geliştirme eğitimleri aldı

·         1.032 kız çocuğu /kadın okuma-yazma öğrendi

·         568 kız öğrenci ve47 erkek öğrenci SBS’yi kazandı

·         5.860 öğrenci kültür-sanat etkinliklerine katıldı

·         3.298 kız öğrenci psikolojik danışmanlık ve rehberlik desteği aldı

·         23 akıllı sınıf, 26 etüt sınıfı ve 11 etkinlik alanı oluşturuldu

·         22 sınıf ve 1 spor salonu yenilendi

·         29 etüt merkezi kuruldu

·         1.974 öğretmen ve rehber öğretmen kapasite geliştirme eğitimleri aldı

 

Özellikle Kız Çocuklarının Okullulaşma Oranının Artırılması Projesi hakkında detaylı bilgi için http://www.ikg.gov.tr/tr-tr/projeler/operasyonlar/iertr.aspx adresini ziyaret ediniz.

 

Yukarıda yer alan bilgiler “Özellikle Kız Çocuklarının Okullulaşma Oranının Artırılması Teknik Yardım Projesi Projeler Kitabı”ndan derlenerek hazırlanmıştır. Özellikle Kız Çocuklarının Okullulaşma Oranının Artırılması Teknik Yardım Projeler Kitabını indirmek için tıklayınız.

 

 

Sayfa Görüntülenme Sayısı (1264)

Etiketler:

 

Bizi Takip Edin !