22 Haziran 2018 Cuma
 

Detaylı Arama

Filtre:

Sort by:

Filter by Categories

Yayınlar Arşivi

“Türkiye’nin AB’ye Üyelik Süreci” Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı Hatay’da Düzenlendi

“Türkiye’nin AB’ye Üyelik Süreci” Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı Hatay’da Düzenlendi

29 Nisan 2016 Cuma

Etkinlik Tarihi: 28.4.2016 14:00 - 18:00 Etkinliği aktar

28 Nisan 2016 Perşembe günü Hatay’da Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın katılımıyla sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, iş dünyası kuruluşları ve üniversitelerden yaklaşık 1.500 temsilcinin hazır bulunduğu “Türkiye’nin AB’ye Üyelik Süreci” konulu Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı düzenlendi.

Avrupa Birliği Bakanlığı sivil toplum kuruluşlarının Avrupa Birliği sürecine katılım ve katkılarını sağlamak ve Türkiye’de sivil toplumun güçlenmesine vesile olmak amacıyla düzenlenen toplantıya Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır’ın yanı sıra Avrupa Birliği Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Hatay Valisi Sayın Ercan Topaca, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı  J.Kd.Alb. Turgay Aras, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Bakanlık temsilcileri, kurum müdürleri ile çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcisi katıldı.

Toplantıda, AB’ye üyelik sürecimizde Türkiye’nin değişim ve dönüşümüne katkıda bulunan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’a, AB’ye üyelik süreci ile ilgili görüş ve önerilerini ilk elden sunma fırsatını buldu.

Avrupa Birliği sürecinin bir medeniyet projesi olduğuna değinen Bakan Bozkır, ‘’Bu proje Türkiye Cumhuriyeti’nin üyelik stratejik hedefidir. Bu yolda kat ettiğimiz mesafede Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına fayda sağlayacaktır diye düşünüyoruz. Bu çerçevede de elimizdeki bütün imkânları nasıl en iyi şekilde kullanabiliriz onun arayışı içindeyiz. Bugüne kadar 4,7 milyar Avroluk proje ve hibe yardımını gayet başarılı bir şekilde kullandık. Önümüzdeki 2023 yılına kadarki dönemde de yaklaşık 4,5 milyar Avroluk bir kaynağımız var. Bu kaynaktan nasıl yararlanabiliriz, bugün hem burada sivil toplum kuruluşlarımız görüşlerini paylaşacak hem de arkadaşlarımız bu projelerden nasıl yararlanılır, nasıl başvurulur nasıl hazırlanılır onları sizlerle paylaşacak. Ayrıca Erasmus projesi bütün insanlarımızı kapsayıcı bir nitelikte projedir. Bugüne kadar 600 milyon Avro buradan kaynak kullandık, 400 bin insanımız bundan yararlandı. 300 bin insanımız yurt dışına gitme imkânına kavuştu. 100 bin proje üretildi ve bunlardan 26 bini kabul gördü.’’ dedi.

Hatay özeline bakınca son yıllarda 419 proje başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini ifade eden Bakan Bozkır, ‘’Burada 37 milyon Avro kaynak Hatay ilimize aktarıldı. Erasmus projesi çerçevesinde de 321 projeye 8,3 milyon Avro kaynak sağlandı ve bu bütçe ülke çapında üst sıralarda bir rakamı ifade ediyor. Kırsal kalkınma programında 48 projeye 8,3 milyon Avro kaynak aktarıldı. Suriyeli misafirlerimizin gıda, eğitim, sağlık, altyapı, üstyapı gibi konulardaki temel ihtiyaçlarının sağlanması konusunda da Türkiye’deki sığınmacılar için Mali Kolaylık ve AB Güven Fonu Mekanizmaları ile ilk etapta gerçekleştirilecek 390 milyon Avro tutarındaki bir kaynak inşallah Antakya, Reyhanlı, Kırıkhan, Altınözü ve Yayladağı çocuk parklarının yapımı, pazar alanlarının kurulması, yol ve kaldırım düzenlemelerinin gerçekleştirilmesi, yol ve ulaşım için araç alımı gibi konularda da yine 21 milyon Avro kaynak kullanılacak.’’ dedi.

Bakan Bozkır Antakya Mobilyacılığını geliştirme projesinin önemli olduğunu ifade ederek, ‘’Hatay’ın el yapımı mobilyacılık sektöründe karşı karşıya kaldığı markalaşma, tasarım gibi sorunları çözmek amacıyla 7,3 milyon Avro Avrupa Birliği fonu tahsis edildi ve hayata geçirildi. Bunların dışında yerel sivil toplum kuruluşları için hibe programı var, şehir eşleştirme hibe programı var, ağlar ve platformlar hibe programı var. Bu yıl 16 milyon Avro inşallah sivil toplum kuruluşlarımızın hizmetine verilecek.’’ dedi.

Toplantıda ayrıca, Erasmus + Programı ve Türkiye-AB Mali İşbirliği Programı kapsamında sivil toplum kuruluşlarına verilen destekler konusunda bilgilendirme sunumları yapıldı.

Sayfa Görüntülenme Sayısı (935)

Etiketler:

İndirilebilir Dökümanlar

 
© 2014 Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı · Republic of Turkey Ministry For EU Affairs