19 Temmuz 2018 Perşembe
 

Detaylı Arama

Filtre:

Sort by:

Filter by Categories

Yayınlar Arşivi

Kamu Denetçiliği Kurumu 2. Bölgesel Konferansı Hatay’da Yapıldı

Kamu Denetçiliği Kurumu 2. Bölgesel Konferansı Hatay’da Yapıldı

22 Nisan 2016 Cuma

Etkinlik Tarihi: 21.4.2016 Etkinliği aktar

Kamu Denetçiliği Kurumu, “Kamu Denetçiliği Kurumu’nun Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı'nın (SIDA) katkıları ile düzenlenecek bölge konferanslarının 2. Bölgesel Konferansı Hatay’da düzenlendi.

21 Nisan 2016 Perşembe günü saat 09.30’da Ottoman Otel’de düzenlenen konferansa Hatay Valisi Sayın Ercan Topaca’nın yanı sıra Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Hatay Cumhuriyet Başsavcı Musa Çatal, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı İbrahim Halil Aydemir, Vali Yardımcıları, Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, İl Jandarma Komutan Vekili J. Alb. Gazi Demir, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, kamu denetçileri, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Hatay Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu ile Hatay Ermeni Cemaati Başkanı Cem Çapar ve kanaat önderleri katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Kamu Başdenetçisi Nihat ÖMEROĞLU, Kurumun temel çalışma prensiplerinin toplumda haklar kültürünün oluşturulması ve adalete hızlı erişimin sağlanması olduğunu vurguladı. Çalışmaları ve verdikleri tavsiye kararları ile idareyle yapıcı bir diyalog kurarak katılımcı, şeffaf ve hesap verebilir kamu yönetiminin oluşturulmasına katkı sağlamaya çalıştıklarını belirten Kamu Başdenetçisi Nihat ÖMEROĞLU iyi yönetişimin gereği olarak, idari işlemlerde vatandaşlara tarafsız, adil ve eşit davranılmasını, keyfi uygulamalardan kaçınılmasını sağlamak öncelikli görevleri olduğunun altını çizdi.

Açılış konuşması yapan Hatay Valisi Sayın Ercan TOPACA, insanları hep kucaklayan, dininden, mezhebinden, ırkından veya renginden dolayı insanlar arasında ayrım yapmayan bir anlayışın temsilcileri olduklarını belirtti. Bugün de Türkiye Cumhuriyeti’nin bu anlayışı devam ettirdiğini ifade eden Sayın Topaca, ’’Biz sadece Suriyelilere kucak açmıyoruz. Moritanya’dan, Sudan’dan aklınıza gelebilecek en uzak diyarlardan bile gelen insanlar Türkiye’de kendisine bir yer bulabiliyor. Horlanmadan, ezilmeden yaşantısını bir şekilde devam ettirebiliyor. İlimizde yaklaşık 408 bin Suriyeli yaşamaktadır. Biz bu insanlarla kentimizi paylaşıyoruz. Havasını, suyunu, toprağını paylaşıyoruz. Onlara sahip çıkıyoruz. Bu kentin cömertliği, bu kentin hoşgörüsü 408 bin Suriyeliyi misafir etmeye yetmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü gösterme konusundan ifade etmek istiyorum. 2-3 gün içerisinde Yayladağı ilçemizde 10 bin civarında mülteciyi dağdan alıp şehir merkezlerine yerleştirecek kapasitede bir kentiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü buradan kıyaslayınız.’’ dedi.

Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla TOROS ise, 2011’den beri ülkemize sığınan, zulümden kaçan uluslararası koruma arayan herkese açık kapı politikasıyla uluslararası koruma hukukunun gereklerinin tamamını yerine getiren bir ülke olarak önemli işler yapıldığını vurguladı. Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla TOROS, bugün itibariyle ülkemizde 2 milyon 749 bin 733 kayıtlı Suriyeli bulunduğunu, Hatay’ın ise Şanlıurfa ve İstanbul’dan sonra en fazla mülteci nüfus geçici koruma altındaki Suriyelileri barındıran il olduğu bilgisini paylaştı.

Konferansta Kamu Denetçiliği Kurumu AB ve Dış İlişkiler Birim Sorumlusu Veli İlhan CEYLAN, Kamu Denetçiliği Kurumunun görev ve faaliyetlerine ilişkin genel sunum yaptı.

İl AB Daimi Temas Noktası Vali Yardımcısı Sayın Mahmut HERSANLIOĞLU, Hatay’da bulunan kamplara ilişkin katılımcılara bilgilendirici sunum yaptı.

Konferans kapsamında Kamu Denetçisi Mehmet ELKATMIŞ moderatörlüğünde bir panel düzenlendi.  Panelist olarak ise, Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HÜGO) Müdürü Doç. Dr. Murat ERDOĞAN, İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Genel Koordinatörü Mustafa HEREM yer aldı.

Konferans soru-cevap bölümünün ardından son buldu.

Sayfa Görüntülenme Sayısı (828)

Etiketler:
 
© 2014 Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı · Republic of Turkey Ministry For EU Affairs