X
 Geldi, aldı, götürdü... Oynadı, oynadı getirdi

Geldi, aldı, götürdü... Oynadı, oynadı getirdi

Author: Ünsal Genç/23 Haziran 2014 Pazartesi/Categories: BAŞARI HİKAYELER

Oyuncak Kütüphanesine başlangıçta imkanı kısıtlı aileler ve çocukları geliyordu. Zaman içinde ekonomik sıkıntısı olmayan aileler de kullanmaya başladı. Zaten amacımız imkanı olsun olmasın oyuncakları tüm çocuklara ulaştırmak!

Oyun ve oyuncak kültürüyle henüz tanışmamış; sosyal ve ekonomik imkanları kısıtlı çocuklara yönelik olarak tasarlanan Oyuncak Kütüphanesi’nden herkes yararlanabiliyor. Oyuncak Kütüphanesi’ne gelenler isterlerse oyuncakları ödünç alıp evlerine götürebiliyor, isterlerse aileleri ve diğer çocuklarla birlikte kütüphanede oyun oynayıp, kütüphane gönüllülerinin geliştirdikleri etkinliklere katılabiliyor.

2012 yılında, 7 gönüllü genç bir araya gelerek KalpAnkara Eğitim ve Gençlik Merkezi Derneği’ni kuruyor. Oyuncak Kütüphanesi fikri de bu yedi gönüllü gencin geliştirdiği ve Türk Ulusal Ajansı tarafından Gençlik Programları çerçevesinde destelenen bir proje olarak hayata geçiriliyor.

Proje Koordinatörü Anıl Erkara 2012 yılında yedi kişi başlattıkları projelerinin , bugün toplamda 120 gönüllüye ulaştığını ve bunların 50 kadarının fiilen projede çalıştığını belirtiyor. Projenin teklif dokümanını askerdeyken yazıp bitirdiğini de söyleyen Anıl Erkara “fikirleriniz ve hayalleriniz varsa, her ortamda proje yazıp, geliştirilebilirsiniz” diyerek diğer gönüllü çalışanlara da örnek olmak istediklerini ifade ediyor.

“Hem bağış alıyoruz, hem bağış yapıyoruz”

Oyuncak Kütüphanesi’ni şu anda 90 aile aktif olarak kullanıyor ancak daha fazla çocuğa oyun oynama ve oyuncak keyfini yaşatmak isteyen ekip, Kızılay Fevzi Çakmak 1 Sokak Karacahan Apt. 7-1/1 de yer alan kütüphaneye gelemeyenleri de düşünmüş. Kütüphane, Ankara’nın daha dezavantajlı olarak bilinen bölgelerinde ki okullara yaptığı oyuncak bağışlarıyla 500 çocuğu daha hayallerindeki oyuncakla buluşturmuş.

Tamamıyla gönüllü bir girişim olarak başlayan Oyuncak Kütüphanesi, zaman içinde hem çalışanlarının hem de kütüphaneden faydalananların katkılarıyla gelişip, çocuk odaklı bir toplum merkezi haline gelmiş. Oyun oynamanın ve oyuncak ödünç almanın yanı sıra kütüphanede ailelerin çocuklarıyla birlikte katılabileceği drama, masal okuma, kukla gösterileri ve geri dönüşüm malzemeleriyle çerçeve yapma gibi bir dizi etkinlik de düzenleniyor.

 

“Oyuncak Kütüphanesine başlangıçta imkanı kısıtlı aileler ve çocukları geliyordu. Zaman içinde ekonomik sıkıntısı olmayan aileler de kullanmaya başladı. Zaten amacımız imkanı olsun olmasın oyuncakları tüm çocuklara ulaştırmak!”

Öykü Gümüş, Gönüllü Çalışan

Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencisi

 

Oyuncak Kütüphanesi gönüllülerinden Nihal Balkış kütüphanenin kullanıcıları tarafından da sahiplenip benimsendiğini şu örneklerle anlatıyor:

“Çocuğuyla birlikte sık sık kütüphanemize gelen misafirlerimizden Murat Civil, oyuncakların konulduğu rafların yetersiz olduğunu görüp kendisi kütüphane için yeni raflar yaptı. Bir diğer kullanıcımız olan Selahattin Saman da torunuyla birlikte kütüphaneye geliyordu ve bize oyuncakların temizlenmesi sırasında yardımcı olmaya başladı. Çağlar Yılmaz ise çalıştığı kurum Hazine Müsteşarlığı’nda oyuncak toplama kampanyası başlatarak kütüphaneye yeni oyuncakların eklenmesini sağladı”

Bir diğer gönüllü çalışan Öykü Gümüş ise oyuncak kütüphanesinin çocukların sosyal gelişimine de olumlu katkıda bulunduğunu gözlemlediklerini belirti . Kütüphaneye düzenli olarak oğlunu getiren Aysel Hanım, oğlunun önceleri içine kapanık, az konuşan bir yapıya sahip olduğunu ve bunun kendisini çok üzdüğünü söylüyor. Ancak oyuncak kütüphanesine gelmeye başladığından beri oğlunun sosyal yönünün geliştiğini ve utangaçlığını üzerinden attığını dile getiriyor.

Oyuncak Kütüphanesi’nin düzenli ziyaretçilerinden olan 4 yaşındaki Ekin Gürsu ise “alış veriş merkezine gitmek yerine oyuncak kütüphanesine gelip diğer çocuklarla oyun oynamak istiyorum” diyerek, kütüphanenin çocukların gözünden önemine dikkat çekiyor.

 

“Sana gönderdiğim hediye, oyuncaklarım. Ve sen poşeti açınca bir bebek göreceksin.

O benim en iyi arkadaşım. Onun adı prenses Emile. Ben ona çok iyi baktım.

Lütfen sende ona iyi bak.”

Oyuncak Kütüphanesi Bağışçılarından Gizem Poyraz ‘ın bebeğiyle birlikte yolladığı notu..

 

Bir fikir olarak başlayan, Türk Ulusal Ajansı katkılarıyla gerçeğe dönüşen ve hızla gelişip yaygınlaşan Oyuncak Kütüphanesi sadece kullanıcılarına hizmet veren bir yapı olmanın ötesine geçerek, Ankara’daki bütün üniversitelerin Eğitim Fakülteleri tarafından resmi olarak tanınan bir kurum haline gelmiş. Hangi üniversiteden olursa olsun Eğitim Fakültesi öğrencileri, Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi kapsamındaki zorunlu stajlarını dilerlerse artık Oyuncak Kütüphanesi’nde yapabiliyor.

Oyuncak Kütüphanesi gönüllüleri ortaya çıkardıkları bu başarılı projenin daha da uzun ömürlü olması için çalışmalarını sürdürüyor. Bir oyuncak bir çocuk tarafından çok sevilip sahiplenildiğinde o oyuncak çocuğun oluyor. Öte yandan kırılan oyuncakları mutlaka tamir ederek yeniden raflara diziyorlar . Bu şekilde hem çocuklara ulaşmayı hem de daha kalıcı olmaya çalışan gönüllü gençler, evinde paylaşmak isteyeceği oyuncakları olan çocukları, oyun ve oyuncak ile hayal dünyası zenginleşmiş nesillere katkıda bulunmak isteyen herkesi kütüphanelerine destek olmaya davet ediyor.

Fotoğraflarla Oyuncak Kütüphanesi - http://oyuncakkutuphanesi.tumblr.com/

Oyuncak Kütüphanesi Tanıtım Videosu - http://www.youtube.com/watch?v=tp3UA6hGaiE

Detaylı bilgi için www.oyuncakkutuphanesi.net veya 0312 432 5307

Print

Sayfa Görüntülenme Sayısı (3186)/Comments (0)

 

Bizi Takip Edin !