X
Haberler
Ordulu Gençler Maddeye Değil, Hayata Sarılacak

Published on 12 Şubat 2016 Cuma

Ordulu Gençler Maddeye Değil, Hayata Sarılacak

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Ordu Şubesi'nin Gençlik ve Spor Bakanlığı'na sunulan ve kabul gören "Maddeye Sarılma, Hayata Sarıl" isimli projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.
 
Valilik toplantı salonunda yapılan tanıtım toplantısına, Vali Yardımcısı Ahmed Akın Varıcıer, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Şaban Karataş, Yeşilay Ordu Şube Başkanı Cengiz Keskin, Altınordu ilçesinde bulunan liselerin okul müdürleri ile rehber öğretmenleri katıldı.
 
Maddeye bulaşmaya riski taşıyan gençler üzerinde, bağımlılığı önleyici faaliyetlerin yürütülmesinin amaçlandığı proje hakkında açıklamalarda bulunan Vali Yardımcısı Ahmed Akın Varıcıer, gençlerin madde bağımlılığının önlenmesi için aileye ve eğitimcilere büyük sorumluluklar düştüğünü söyledi. Vali Yardımcısı Varıcıer, "Bu tür sorunlarla bütün dünyanın olduğu gibi biz de muhatap oluyoruz. Madem Türk toplumunun temeli ailedir. O zaman aileyi kalkındırarak, aileden başlayarak bu sorunlara belki daha sağlam, daha anlamı çözümler üretebiliriz. Hepimizin başına gelebilecek olan bu tür sorunları ancak böyle güzel projelerle aşabiliriz. Çocuklarımızın, gençlerimizin hayata bakışını daha anlamlı kılabiliriz. Onlarla daha fazla iletişim kanallarını açarak her türlü bağımlılığa giden yolu da bu şekilde kapatma şansımız olur. Burada en önemli görev anne ve babalara düştüğü gibi, en az onlar kadar önemli ve değerli olan öğretmenlerimize de düşüyor. Çok dikkatli bir öğretmen, maddeye ilgi duyan bir çocuğu rahatlıkla fark edebiliyor. Onun sorununu çözerek, bu süreci tamamen kesebiliyor" şeklinde konuştu.
 
İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Şaban Karataş, Yeşilay ile birlikte her zaman amaç birliği içerisinde olduklarını hatırlatarak, bağımlılıkla mücadelede toplumun her kesiminden herkesin uğraşması gerektiğini söyledi. İl Milli Eğitim Müdürü Karataş, "Yeşilay ile müdürlüğümüze bağlı yaklaşık 10 bine yakın personelimiz birlikte bir amaç birliği içerisindeyiz. Bizim bütün eğitimle ilgili amaçlarımız ile Yeşilay'ın amaçları bire bir örtüşüyor. Okullarda rutin rehberlik çalışmaları bağlamında yıllık planlar içerisinde öğrenciye dönük çalışmalar yapıyoruz. Ancak yaptığımız çalışmalar okulda kalıyor. Bağımlılıkla mücadele konusu okulda başlayan ve okulda biten bir konu değil. Bu konuda yanlış bir algılama var ve bunu düzeltmek gerekiyor. Aile ortamı içerisinde bir oda içinde anne ve babanın sigara içmemesi gerekir. İçtiği sigaranın dumanında çocuğun etkilendiğini bilmesi gerekir. Bağımlılıkla mücadele konusu her kesimden herkesin uğraşması gereken bir alandır" diye konuştu. 
 
"Maddeye Sarılma, Hayata Sarıl" projesinin sahibi Türkiye Yeşilay Cemiyeti Ordu Şube Başkanı Cengiz Keskin ise konuşmasında kötü alışkanlıkların ve bağımlılıkların günümüzde çeşitlendiğini işaret ederek, bu sorunları birlikte aşacaklarını ifade etti. Başkan Keskin, "Projeleri yürütürken özellikle farkındalık çalışmalarına da ağırlık verilmesi gerektiğini çok iyi biliyorum. Şuan bu projenin içerisinde madde bağımlılığına duyarlılığı artırmak noktasında çalışma yapıyoruz. Emperyalizm, kapitalizm devam ettiği sürece bizim mücadelemiz devam edecektir. Çünkü bunların kökünü kazıma şansımız yok. Yapacağımız tek şey bilinç oluşturmak. Bilinç oluşturmakta öyle basit bir şey değil, insanla uğraşıyoruz. Televizyon bir bağımlılık, internet de bir bağımlılık, alkol, sigara, kumar gibi kötü alışkanlıklara her geçen gün yeni şeyler ekleyebiliyoruz. İnsanlık ne kadar medenileşmiş olsa da medeniyetin ayrıca getirdiği bir bağımlılığı sonuç itibari ile görme şansımız var. Projecilikte en önemli şeyin dönüşlerdir. O dönüşlere göre ben çıktılara dikkat ederek hem yeni projeler zinciri oluşturmam lazım, hem de projenin verimliliğini tartışmam lazım. Okul idarecileri ve eğitimcileri, okullarda olmazsa olmazımız durumundadır. Beraber çalışmak zorundayız. Sizin yapacaklarınız ile bizim yapacaklarımız, kamuoyu oluşturma noktasında çok iyi olmalı. İşimiz zor ama sizler gibi değerli ve bilgi dostlarımızla bu zorluğu birlikte aşacağız" şeklinde konuştu.
 
Altınordu ilçesinde ilki yapılan proje tanıtım ve bilgilendirme toplantısı, diğer ilçelerle devam edecek.
Comments (0)Sayfa Görüntülenme Sayısı (1594)

Author: Ordu

Categories: OrduHaber, ORDU İl Sayfası, ANASAYFA

Etiketler:

Print
Etkinlik Takvimi
«Haziran 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !