X
Haberler
Ordu'da Kobi Desteklerine Yönelik Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Published on 20 Kasım 2015 Cuma

Ordu'da Kobi Desteklerine Yönelik Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

 

Ordu, Ünye, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odaları işbirliğinde Ekonomi Bakanlığı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) uzmanlarınca ihracata yönelik destek programları, Pazar araştırmaları, IPARD destekleri ve KOBİ desteklerine yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, ” Bizim de çabamız Ordu’nun gelişimine katkı sağlamak üzerinedir. Ordu’nun güzellilerinin Türkiye’ye ve bütün dünyaya tanıtılması için çabalıyoruz. Karadeniz bölgesinde güzellik namına ne varsa hepsi Ordu’da fazlasıyla mevcut. Ancak, gerek yurt içinden, gerekse yurt dışından insanlar Karadeniz gezisine çıkmak istediklerinde ilk etapta Ordu akıllarına gelmiyor. Gezi destinasyonlarına bakıyoruz, tur operatörlerinin elindeki gezi programlarına bakıyoruz Ordu sadece teleferikle Boztepe’ye çıkıp, kısa bir süre manzara izlemekten ibaret. Ordu’yu, gerek Türkiye içerisinden tanıtım amacıyla getirttiğimiz gazeteciler, televizyoncular, belgesel yapımcıları gezdiklerinde, gerekse Arap aleminden gelen gazeteciler ilimizi gördüklerinde, gezdiklerinde şunu söylüyorlar; ‘Ordu, Karadeniz bölgesinde güzellik namına ne varsa hepsini bünyesinde barındırıyor.’ Hatta Arap aleminden gelen gazeteciler, ‘ölmeden önce cenneti görmek istiyorsanız Ordu’ya gelin’ demişlerdi. Dolaysıyla biz de Ordu’yu her açıdan tanıtalım, burada turizm faaliyetleri gittikçe artsın, fındık dışında da, ufak tefek sanayi dışında da insanların geliri olsun. Zengin sayımız ne kadar artarsa, şehirlerimiz ne kadar zengin olursa, bu bizim zenginliğimiz, ülkemizin zenginliğidir. Fakirlikte eşitlenmek yerine, zenginlikte eşitlenmek lazım” dedi.

Yeni iş sahalarının oluşmasında müteşebbislerin desteklenmesi gerektiğine dikkat çeken Vali Balkanlıoğlu, “Müteşebbisler olmasa, işadamlarımız üretmeseler, istihdam sağlamasalar ve kazanç elde edip vergi vermeseler, bu ülkede hiçbir şey yapılamaz. Her şey sonuçta finansman gerektiriyor. Sizlerin çabası, insanlara iş ve aş vermeniz, memleketimiz için son derece faydalı, hatta sevaplı bir iştir. Bu nedenle bizler, iş adamlarına sahip çıkmak, onların önündeki her türlü engeli aşmak durumundayız. Yeni iş sahaları oluşumunda sizleri desteklemek, sizlere katkıda bulunmak durumundayız. Biz de bunun için çabalıyoruz. Ordu’nun güzellilerini nasıl pazarlayabiliriz? Biz kısa bir tanıtım faaliyeti yaptık. Bunun sonucunda bir senede ziyaretçi sayısında % 40 artış yaşandı ve turizm gelirleri arttı. Ordu, bu kadar güzelliğe sahi iken niçin insanlar Ordu’ya gelmiyor? Yeterince tanıtılmadığı için. Biz de tanıtım için atağa geçtik. Mesela bugün Arap aleminden 74 ünlü gazeteci Ordu’ya geliyor. 6 gün boyunca onları Ordu’da ağırlayacağız. Ordu’nun gezmeye, göremeye değer ne kadar güzellikleri varsa, bunları kendilerine göstermeye çalışacağız. Tabii tamamını gösterme şansımız yok. Buradan ayrılırken çok iyi intibalarla gönderebilirsek, ve ülkelerindeki basın-yayın organlarında Ordu’yla ilgili güzel haberler çıkarsa, Ordu’ya daha fazla sayıda Arap turist gelmiş olacak. 260 bin Arap turist Trabzon’u ziyaret ediyormuş. Son açıklamalara göre 300 bine dayanmış durumda imiş. Trabzon’a gelen Arap turistlerin yaptıkları harcama ortalaması ise yaklaşık 3 bin dolar civarında olduğu ifade ediliyor. 300 bin Arap turistin kişi başına 3 bin dolar harcadığını düşünürsek 900 milyon dolar yapar. Bu da sadece çarşı pazarda yaptıkları alış-veriş ve konaklama bedelidir. Aldıkları gayrimenkuller de hariçtir. Ordu’nun fındık dahil dış ülkelere yaptığı toplam ihracatı ise 300 milyon dolar civarında. Trabzon, turizmden sadece 900 milyon dolar para kazanıyor. Biz de bu kadar güzelliğe sahipken, neden turizm gelirlerimizi artırmayalım. Biz, kimseyi kıskanmıyoruz. Ancak, Karadeniz bölgesinin turizm pastasını büyütmenin çabası içindeyiz. Bunun için gayret ediyoruz” diye konuştu.

Vali Balkanlıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü; ”Zaman her türlü imkanı, şansı artırma, geliştirme zamanıdır. Her şeyde anormal bir rekabet var. Rekabet o kadar acımasız ki, en kaliteliyi, en ucuza satmak durumundasınız. Sadece bulunduğunuz ilde değil, ülkemizde değil, dünyada da rakiplerimiz var. Bu nedenle en kaliteliyi en ucuza üretmenin çarelerini araştıracağız. Gerekirse devletin sağladığı, AB’nin sağladığı her türlü imkanlardan faydalanacağız. Faydalanmakta proje üretmekle oluyor. Nerelerden ne faydalanabiliriz? Bunları araştırmak lazım. Kabul edilebilir bir proje üretilebilirse, hibe destekleri dahil bir çok destek veriliyor. AB’ye uyum sürecinde, her şeyimizi AB standartlarına yükseltelim diye bize bazı fasıllar açıldıkça belirli konularda destekler sağlıyorlar. Özel sektöre kazanç getirici işlerde de destek sağlanıyor. Biz, geçmişte proje üretemeyen, proje fakiri bir ülke idik. Ama şimdi çok şükür her ilde proje ofisleri oluştu ve farklı projeler üretiyoruz. KOSGEB, TKDK, IPARD ve AB fonlarından proje karşılığı destek sağlanabiliyor. Yeter ki proje hazırlayıp, bu kurumlara sunalım. Bugün, burada sunumda bulunacak değerli uzmanları dikkatle dinleyelim ve onların fikirlerinden, bilgilerinden istifade edelim.”

Toplantıda Ekonomi Bakanlığı İhracat Geliştirme Uzmanı Oktay Erkılıç, İhracatı Geliştirme Uzmanı Banu Bektaş, TKDK Ordu İl Koordinatörü Mustafa Yücel, KOSGEB Kobi Uzmanı Oğuzhan Er, ihracatta sağlanan destek programları, İngiltere pazarına ihraç imkanları, Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) destekleri konularında bilgiler verdi. 
Comments (0)Sayfa Görüntülenme Sayısı (1992)

Author: Ordu

Categories: OrduHaber, OrduDuyuru, ORDU İl Sayfası, ANASAYFA

Etiketler:

Print
Etkinlik Takvimi
«Haziran 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567

Arşiv

 

Bizi Takip Edin !